Odmowa zamieszczenia przez zarząd ogłoszenia, o którym mowa w art.402 (1) ksh, gdy z inicjatywą zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki publicznej występują akcjonariusze, na podstawie art.399 par.3 ksh, oznacza niezwołanie przez zarząd walnego zgromadzenia, w rozumieniu art.594 par.3 ksh.
Zagadnienie prawne przedstawił Sądowi Najwyższemu Sąd Okręgowy w Poznaniu. Sprawa powstała w wyniku wystąpienia do sądu przez akcjonariuszy Zakładów Dziewiarskich „Mewa” w Biłgoraju o ukaranie grzywną członków zarządu Piotra P. i Waldemara Sz. Powodem ukarania miało być nie zamieszczenie na stronie internetowej spółki ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Akcjonariusze ci posiadają 53,7 proc udziałów w spółce i powoływali się na swoje uprawnienia wynikające z art.594 par.3 ksh. Przepis ten mówi, że kto będąc członkiem zarządu spółki handlowej dopuszcza do tego, że zarząd nie zwołuje zgromadzenia wspólników podlega karze grzywny w wysokości 20 tys. złotych. I taką karą akcjonariusze chcieli ukarać wspominanych członków zarządu.
Sąd I instancji umorzył postępowanie, sąd okręgowy miał wątpliwości, które przedstawił Sądowi Najwyższemu w postaci pytania prawnego.W uzasadnieniu uchwały sędzia Józef Frąckowiak podkreślił, że SN skorzystał z możliwości interpretacji zmienionego przepisu nakładającego grzywny na zarząd. Gdy z inicjatywą zwołania walnego zgromadzenia występują akcjonariusze większościowi , to zarząd musi zwołać zgromadzenie. Jeśli zarząd nie ogłasza wiadomości o zgromadzeniu, to może być obciążony grzywną. SN odszedł od literalnej wykładni przepisów ks., aby akcjonariuszy nie pozbawiać prawa do wykonania swoich uprawnień.

Sygnatura akt CZP 96/10