- W tej chwili prowadzimy z MSW prace zmierzające do zmiany brzmienia jednego z przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, będziemy o tym dyskutowali również na posiedzeniu krajowej rady - mówił min. Karpiński.
Chodzi o przepis art. 129b ust. 4. Minister chciał, żeby został on zaostrzony w tym kierunku, żeby wykorzystanie fotoradaru przenośnego przez straże miejskie i gminne odbywało za zgodą komendanta Policji. Aby decyzja komendanta Policji była wiążąca. Dzisiaj to jest opiniowanie. Komendanci wydają co do tego swoją opinię, strażnicy ustawiają radar, a potem mogą to zmienić.
- Chcielibyśmy, żeby decyzja komendanta policji miała charakter wiążący, ale też żeby nie było to oderwane od całości bezpieczeństwa publicznego w ruchu drogowym lokalnie, tylko żeby to stanowiło spójny element systemu. Część zadań realizuje Policja, część zadań realizuje straż gminna, ale ma to być funkcjonalnie powiązane - dodał.
Jeśli chodzi o środki finansowe, to tak, tam gdzie zostanie zlikwidowana straż gminna, będzie to wymagało zwiększenia etatowego Policji, co oczywiście obciąży budżet państwa, bo straż gminna w całości finansowana jest jako zadanie własne z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Nie ma możliwości transferu pieniędzy z j.s.t. do budżetu państwa, co w konsekwencji będzie oznaczało zwiększenie, szczególnie w zakresie kwestii etatowych, wydatków budżetu państwa na etaty policyjne - wyjaśnił wiceminister.
Źródło: Sejm 27 listopada 2014 r.
Zaostrzenie tylko jednego przepisu w sprawie fotoradarów
Prace nad zmniejszeniem kompetencji straży gminnych nie są prowadzone - poinformował posłów podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński. - Tylko jeden przepis prawa o ruchu drogowym będzie zmieniony - zapewnił.