Problem jest istotny i dotyczy wdrożenia ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Przewiduje ona m.in. obowiązek uchwalenia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez radę gminy oraz powołanie zespołu interdyscyplinarnego w tej sprawie. Sprawą tą RPO razem z resortem rodziny zajmuje się od 2015 r. 13 marca 2019 r. radni Zakopanego po raz dziesiąty odmówili podjęcia uchwały o uchwaleniu Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Miasta Zakopane na lata 2019-2020.

 

Cena promocyjna: 119 zł

|

Cena regularna: 119 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Naruszenie Konstytucji i norm międzynarodowych 

RPO nie ma wątpliwości, że takie zaniechanie narusza przepisy ustawy, Konstytucji oraz normy prawa międzynarodowego. 

- Świadczy też o lekceważeniu potrzeb osób oczekujących wsparcia - podkreślił. Zaniepokojenie Adama Bodnara budzłoi również to, że - jak wskazywał - dyskusja nad projektem uchwały ujawniła wśród niektórych jej uczestników całkowite niezrozumienie specyfiki zjawiska przemocy w środowisku rodzinnym. Pojawiły się m.in. głosy, że "działania państwa zmierzające do ochrony przed przemocą ze strony innych członków rodziny są nadmierną ingerencją  w życie rodzinne".

Czytaj: Polska zabójczyni - narzędziem nóż, ofiarą kat>>

- Przemoc w rodzinie nie jest prywatną sprawą rodziny, lecz w istocie stanowi zagadnienie z zakresu zdrowia publicznego. Zadania władz publicznych są jasno określone. Obejmują one obowiązki zapobiegania przemocy, niezwłocznego reagowania na sygnały jej stosowania, udzielania specjalistycznego wsparcia osobom doznającym przemocy i adekwatnego oddziaływania na osoby odpowiedzialne za przemoc - dodaje Rzecznik. 

Ministerstwo problem dostrzega, chce zmobilizować gminę

RPO zwrócił się w tej sprawie do minister Rafalskiej, a ta zapewniła, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmowało dotychczas szereg działań mających na celu wyegzekwowanie powołania w Zakopanem zespołu oraz przyjęcia stosownego programu.  

Dodała, że w tym celu kierowano pisma do władz samorządowych o pilne powołanie zespołu interdyscyplinarnego w celu umożliwienia realizacji zadań wynikających z przepisów ustawy oraz stworzenia odpowiednich warunków prawnych do pracy przedstawicieli służb w ramach procedury „Niebieskiej Karty". Ministerstwo występowało też o interwencję do Wojewody Małopolskiego pełniącego nadzór i kontrolę nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Czytaj: MS: Wyższe kary dla zabójców, pedofilów i... nieletnich>>

- Niemniej jednak, mając na względzie, że niewypełnienie przez samorząd gminy zadań ustawowych w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie nadal skutkuje utrudnieniem uzyskania odpowiedniego wsparcia w tym zakresie przez osoby doznające krzywdzenia, odrębnym pismem wystąpiłam w chwili obecnej do Wojewody Małopolskiego o podjęcie stosownych działań wynikających ze sprawowanego nadzoru nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie realizowanych przez samorząd gminny - zaznaczyła minister. 

 

Sprecyzowała, że jej prośba dotyczy również "podjęcia skutecznych działań mobilizujących burmistrza Miasta Zakopane oraz Radę Miasta".