Sejm uchwalił dzisiaj przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.  Głównym celem ustawy jest dostosowanie polskiego prawa do trzech decyzji ramowych Rady Unii Europejskiej.
W Kodeksie postępowania karnego wprowadzone zostaną nowe przepisy umożliwiające wznowienie postępowania i zakwestionowanie w ten sposób prawomocnego orzeczenia wydanego pod nieobecność oskarżonego. - Zgodnie z uchwalonymi przepisami, dopuszczalne będzie wznowienie postępowania dotyczącego prawomocnego orzeczenia wydanego w sprawie karnej pod nieobecność oskarżonego - mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Będzie to możliwe wówczas, gdy oskarżony w sposób przez siebie niezawiniony nie uzyskał informacji o rozprawie albo o treści orzeczenia i sposobie jego zaskarżenia - dodaje. Regulacja ta stanowić będzie istotną gwarancję procesową odnoszącą się do tych sytuacji, w których do oskarżonego nie dotarła informacja o terminie i miejscu rozprawy lub posiedzenia, w związku z czym sprawa została rozpoznana pod jego nieobecność, albo nie został mu doręczony odpis orzeczenia podlegającego zaskarżeniu, w związku z czym nie mógł on skorzystać z możliwości wniesienia środka odwoławczego. Z tego względu ustawa przewiduje dodanie w Kodeksie postępowania karnego art. 540b, umożliwiającego wznowienie w takiej sytuacji postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem. Do Kodeksu karnego wprowadzone są  przepisy obejmujące przestępstwa związane z działalnością terrorystyczną.
- Wprowadzamy nowy typ przestępstwa, zakazujący tworzenia tzw. instruktażu terrorystycznego - mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski. Do tej pory prawo nie przewidywało odpowiedzialności karnej osoby, która rozpowszechniała informacje mogące posłużyć do przeprowadzenia ataku terrorystycznego, nie kierując ich do konkretnych osób, lecz rozpowszechniając je w sposób umożliwiający dostęp do tych informacji, na przykład za pośrednictwem Internetu, nieokreślonemu kręgowi osób - dodaje.
Nowy artykuł pozwoli na pociągnięcie sprawcy takiego czynu do odpowiedzialności karnej. Za to przestępstwo będzie grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Karane będzie działanie sprawcy polegające na rozpowszechnianiu lub publicznym prezentowaniu treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Należy podkreślić, że warunkiem odpowiedzialności karnej będzie określone nastawienie sprawcy tego czynu, przejawiające się w zamiarze, aby inna osoba z wykorzystaniem rozpowszechnianych informacji popełniła przestępstwo o charakterze terrorystycznym.
 Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm uchwalił także ustawę o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (w oparciu o projekt senacki poparty przez resort sprawiedliwości). Ustawa wprowadza m.in. przepisy normujące problematykę umieszczania nieletnich w hostelach.
Ministerstwo Sprawiedliwości 30 czerwca 2011 r. zakończyło realizację pilotażowego projektu systemowego Rozwój kompetencji społecznych osób przygotowujących się do opuszczenia zakładów poprawczych. Jego główny cel to zwiększenie aktywizacji zawodowej i skuteczna integracja społeczna nieletnich przebywających w zakładach poprawczych. Realizacja projektu polegała na utworzeniu dwóch hosteli z przeznaczeniem dla wychowanków zakładów poprawczych w celuprzygotowania ich do samodzielnego życia po opuszczeniu zakładu poprawczego.