Zwolnienie zagranicznych instytucji wspólnego inwestowania z podatku dochodowego od osób prawnych, jak podkreślił Minister Finansów (interpelacja 23720), uzależnione jest od spełnienia określonych ustawowo warunków formalnych i materialnych.
W myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397) - art. 6 ust. 1 pkt 10a - powyższe zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli podmiot spełni łącznie następujące warunki:
a) podlega w państwie, w którym ma siedzibę, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
b) wyłącznym przedmiotem jego działalności jest zbiorowe lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego oraz niepublicznego proponowania nabycia ich tytułów uczestnictwa w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe,
c) prowadzi swoją działalność na podstawie zezwolenia właściwych władz państwa, w którym ma siedzibę,
d) jego działalność podlega nadzorowi właściwych władz państwa, w którym ma siedzibę,
e) posiada depozytariusza przechowującego aktywa tej instytucji.
Aby skorzystać z przedmiotowego zwolnienia konieczne jest również udokumentowanie miejsca siedziby certyfikatem rezydencji oraz złożenie pisemnego oświadczenia, że jest rzeczywistym właścicielem wypłaconych przez płatnika należności oraz spełnia on warunki, o których mowa w przepisach.
Resort finansów podkreślił, iż w przypadku nie spełnienia któregokolwiek z powyżej wskazanych warunków, instytucje wspólnego inwestowania będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych, nie korzystając ze zwolnienia.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 24 listopada 2011 r.