Ustawa ta wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/99/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne (Dz. Urz. UE L 328 z 6 grudnia 2008, str. 28).
Przepisy Kodeksu dotyczące przestępstw przeciwko środowisku zmienią się w ten sposób, że karane będzie zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi, zagrażające życiu lub zdrowiu choć jednej osoby, a nie jak dotychczas wielu osób. Karalne będzie także spowodowanie znacznej szkody dla jakości powietrza, gleby lub wody nawet wtedy, gdy nie spowoduje to szkód w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Zróżnicowane zostaną kary za zanieczyszczenie skutkujące ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią. Sankcją za śmierć człowieka w wyniku zanieczyszczenia będzie jak dotychczas kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12, zaś sprawca ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie podlegać karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Surowsza kara - pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8 – czekać będzie sprawców zanieczyszczeń, które powstaną w związku z prowadzeniem zakładu, którego działalność jest niebezpieczna dla środowiska lub w którym są składowane lub wykorzystywane niebezpieczne substancje bądź preparaty.
Do ustawy o ochronie przyrody dodany zostanie przepis penalizujący posiadanie lub przywłaszczenie chronionych gatunków flory i fauny, z wyjątkiem przypadków, gdy postępowanie to dotyczy nieznacznej ilości takich okazów i ma nieznaczny wpływ na zachowanie gatunków.
(Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 94, poz. 549).
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line