Jak argumentowała przedstawicielka sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży Renata Butryn (PO), zwiększenie polskiego wkładu do budżetu fundacji pozwoli większej liczbie osób wziąć udział w programach wymiany studentów, naukowców i nauczycieli między Polską i USA.
"Wysokość dotacji, przekazywanej komisji przez strony, będzie uzależniona od wielkości środków budżetowych, jakimi dysponują strony. Przewiduje się, że docelowo wkład strony polskiej będzie równy wkładowi strony amerykańskiej na (...) wymianę stypendialną. Strona amerykańska ponadto będzie przekazywać co roku dotację na pokrycie kosztów związanych z działalnością komisji oraz realizację jej zadań statutowych" - tłumaczyła Butryn.
Jak dodała, projekt umowy nie budzi wątpliwości prawnych i nie ma zastrzeżeń co do jego zgodności z konstytucją. Umowa jest zgodna z prawem UE.
"Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie, bez poprawek i jednogłośnie, zaopiniowały rządowy projekt ustawy o ratyfikacji umowy" - poinformowała.
Nim w marcu 2008 r. sporządzono nową umowę ws. współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, podstawą wspólnych działań Polski i USA na polu wymiany akademickiej i naukowej były dwie umowy zawarte między rządami obu krajów: umowa z 22 marca 1990 r. o utworzeniu Biura Polsko-Amerykańskiej Wymiany Naukowej oraz zastępująca ją umowa z 20 października 1995 r. o utworzeniu Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Umowę z 1995 r. zawarto na okres tylko dziesięciu lat, jednak w 2005 r. obie strony wyraziły zgodę na kontynuowanie współpracy do czasu związania nową umową.
Program Fulbrighta został opracowany przez amerykańskiego prawnika, profesora akademickiego i polityka - senatora Jamesa Williama Fulbrighta (1905-1995). Uzyskał podstawy prawne w 1946 r. na mocy ustawy zatwierdzonej przez Kongres USA i podpisanej przez prezydenta Harry´ego Trumana.
Główne cele Programu to inicjowanie, wspieranie i prowadzenie działalności w zakresie studiów, badań naukowych, szkoleń i innych przedsięwzięć z dziedziny nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty, kultury i sztuki, realizowanych przez lub dla obywateli amerykańskich - poprzez wizyty i wymiany studentów, stażystów, wykładowców, artystów, dziennikarzy, nauczycieli, naukowców oraz innych osób ze środowisk nauki, kultury i sztuki.
Obecnie działania związane z Programem Fulbrighta realizowane są w ponad 150 krajach. Fundusze na Program są zatwierdzane przez Kongres USA. W różnych krajach działa 51 Komisji Fulbrighta, które w imieniu rządu amerykańskiego i rządów miejscowych sprawują bezpośrednią pieczę nad realizacją Programu.
W Polsce realizacja Programu Fulbrighta trwa od w 1959 r. Od lat dziewięćdziesiątych pieczę nad tym sprawuje Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta (jej wcześniejsza nazwa to Biuro Amerykańsko- Polskiej Wymiany Naukowej).
ULA
Oficjalne źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP - Nauka w Polsce