Radca prawny z Katowic Jacek N. stanął przed sądem dyscyplinarnym Okręgowej Izby Radców Prawnych z zarzutem naruszenia paragrafu 14 Kodeksu Etyki, który nakazuje radcom udział w szkoleniach. Chodziło o lata 2015-2017, gdy obwiniony nie zdobył ani jednego punktu na możliwych 40.
Według zasad etycznych, radca prawny ma obowiązek dbać o rozwój zawodowy poprzez kształcenie ustawiczne. Zwłaszcza obowiązany jest brać udział w szkoleniach zawodowych na zasadach określonych przez właściwy organ samorządu.
Czytaj: Radcy prawni zaczynają debatę nad zmianami w etyce swojego zawodu >>
Interes klienta
Wykonywanie zawodu radcy prawnego wymaga bardzo wysokiego poziomu kompetencji zawodowych członków naszego samorządu. Obowiązek ten został skonkretyzowany postanowieniami uchwał podejmowanych przez Krajową Izbę Radców Prawnych w postaci regulaminu. Zasady te są wiążące i w efekcie ich nieprzestrzeganie powoduje odpowiedzialność dyscyplinarną. Odpowiedzialność dyscyplinarna jest oparta na zasadzie winy - takie jest stanowisko samorządu radcowskiego.
Naruszenie obowiązku doskonalenia zawodowego godzi bezpośrednio w interes klientów - wskazał to w orzeczeniu Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej z 7 lipca 2021 r. (sygnatura II DK 64/21). Dodał też, że w 2015 roku po nowelizacji ustawy o radcach prawnych, wątpliwości co do karania radców za brak szkoleń zniknęły.
Na swoją obronę radca Jacek N. podał, że jest niewinny, gdyż w omawianym okresie był wykładowcą Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Katowicach. W czasie tych zajęć uczestniczyli zarówno radcy, jak i adwokaci.
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny I instancji uznał winę Jacka N. z powodu nieobecności na szkoleniach i ukarał radcę 3 tys. zł , które miał wpłacić na konto Izby w Katowicach.
Radca nie zgodził się z tym orzeczeniem i zakwestionował regulamin. Z dniem 1 stycznia 2021 roku weszła w życie Uchwała Nr 209/X/2020 Krajowej Rady Radców Prawnych z 24 października 2020 r., która wprowadziła do stosowania nowy regulamin zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku. Uchwała ma na celu ułatwienie członkom samorządu radcowskiego wywiązywanie się z obowiązku doskonalenia.
Wcześniej obowiązywał regulamin w postaci uchwały z 11 grudnia 2015 roku. Wypełnienie obowiązku odbywa się poprzez udział w charakterze słuchacza, a także poprzez pisanie książek i komentarzy, sprawowanie patronatu oraz ukończenie studiów doktoranckich.
Kasacja obrońcy
Wyższy Sąd Dyscyplinarny Krajowej Izby Radców Prawnych nie uwzględnił odwołania obwinionego, więc obrońca Jacka N. wniosła kasację zarzucając orzeczeniu :
- naruszenie prawa do obrony poprzez wydanie orzeczenia pod nieobecność obwinionego
- wadliwe doręczenie zawiadomienia o rozprawie przed WSD
- art. 5 kpk - wątpliwości nie zostały przesądzone na korzyść obwinionego,
Obrońca obwinionego wniósł o uchylenie orzeczenia lub uniewinnienie.
Zdaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego radcy Michała Jasiaka, nawet jeśli przed sądem II instancji doszło do nieprawidłowości, to nie były one rażące. Wobec tego orzeczenie może się ostać.
SN: Ukarać obrońcę
Izba Dyscyplinarna SN w postanowieniu z 22 lutego 2022 r. uznała, że kasacja jest bezzasadna. Należałoby przy tym ukarać obrońcę, za naruszenie zasad etyki adwokatów, paragrafu 11 Kodeksu , gdyż podała ona nieprawdziwe dane w piśmie procesowym.
Otóż - jak podkreślił sędzia sprawozdawca Jacek Wygoda - prawidłowo doręczono zawiadomienie o rozprawie, poczta wysłała powtórne avizo, które zostało odebrane przez obwinionego. Nie doszło zatem do naruszenia praw strony do sprawiedliwego procesu i prawa do obrony - zaznaczył sędzia sprawozdawca.
Sygnatura akt II DK 137/21, postanowienie z 22 lutego 2022 roku.
Cena promocyjna: 149 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 119.2 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.