W wystąpieniu do ministra infrastruktury i rozwoju Rzecznik sygnalizuje problem dotyczący niezgodności przepisu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz załącznika do tego rozporządzenia (formularz „wzoru wniosku o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia”) z ustawą o kierujących pojazdami.
Jak zauważa RPO, z przepisów ustawy wynika, że wtórnik prawa jazdy jest wydawany tylko w razie utraty dokumentu lub gdy dokument zostanie zniszczony w sposób powodujący nieczytelność. W sytuacji gdy nastąpi zmiana stanu faktycznego wymagająca zmiany danych zawartych w dokumencie prawa jazdy, wówczas nie wydaje się wtórnika dokumentu, lecz nowy dokument prawa jazdy. Wątpliwości budzi zatem treść przepisów rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. - Wydaje się, że założeniem rozwiązania przyjętego w rozporządzeniu jest generalna możliwość wydawania wtórników dokumentu prawa jazdy w razie zmiany stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w dokumencie prawa jazdy, mimo iż jest to sprzeczne z przepisami ustawy o kierujących pojazdami – stwierdza rzecznik praw obywatelskich.
RPO prosi ministra o rozważenie podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do usunięcia niezgodności przepisów rozporządzenia z ustawą o kierujących pojazdami.
RPO: wtórnik prawa jazdy tylko przy zagubieniu i zniszczeniu
Ustawa mówi, że wtórnik prawa jazdy wydaje się w przypadku jego zagubienia lub zniszczenia, ale gdy zmieniają się dane, trzeba wydać nowy dokument. Tymczasem rozporządzenie ministra pozwala na wydanie wtórnika także w tym drugim przypadku. Ta sprzeczność wymaga uregulowania twierdzi rzecznik praw obywatelskich.