Do 3 lipca powinno zostać opublikowane obwieszczenie w „Monitorze Polskim” o liczbie wolnych stanowisk sędziego przewidzianych do objęcia w poszczególnych izbach Sądu Najwyższego. Prezydent podpisał obwieszczenie w tej sprawie 24 maja br., ale Rządowe Centrum Legislacji wstrzymuje publikację, choć do obsadzenia jest 44 stanowiska.
Duża niepewność
- Sprawy dyscyplinarne farmaceutów, pielęgniarek, lekarzy i lekarzy-dentystów, a nawet weterynarzy będą rozpatrywane jak do tej pory w Izbie Karnej SN - mówi dr Grzegorz Wrona, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy. I dodaje, że nie jest wykluczone, że teraz lekarze będą na jednej wokandzie ze złodziejami i innymi przestępcami.
Jak ocenia radca prawny Sławomir Pilipiec - zastępca rzecznika dyscyplinarnego z Lublina, przyszłość jest niepewna: postępowania dyscyplinarne prawników mogą przez kilka miesięcy w ogóle nie być rozpatrywane na etapie kasacji.
Potrzeba kontrasygnaty?
Jak informuje biuro prasowe SN teraz trwa spór między kancelarią Prezydenta a Kancelarią prezesa Rady Ministrów, czy do tego obwieszczenia potrzebna jest kontrasygnata premiera.
Jacek Gudowski: politycy nie doceniają znaczenia niezależności sądów
Konstytucja w art. 144 wyodrębnia zakres prerogatyw, obejmujący 30 aktów urzędowych Prezydenta RP. Art. 144 stanowi, że Prezydent, korzystając ze swoich konstytucyjnych i ustawowych kompetencji, wydaje akty urzędowe.
Akty urzędowe Prezydenta Rzeczypospolitej wymagają dla swojej ważności podpisu Prezesa Rady Ministrów, który przez podpisanie aktu ponosi odpowiedzialność przed Sejmem.
Przepis ust. 2 nie dotyczy jednak powoływania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, powoływania prezesów Sądu Najwyższego a także sędziów.
Wyłączna prerogatywa prezydenta?
Prezydent uważa, że ma wyłączną prerogatywę do powoływania sędziów. W wyroku z 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 179 Konstytucji stanowi wyłączną podstawę wydania przez Prezydenta aktu urzędowego, jakim jest postanowienie w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Przepis ten jest także podstawą podjęcia przez Krajową Radę Sądownictwa (dalej: KRS) wniosku kierowanego do Prezydenta w sprawie powołania sędziów (K 18/09).
Sędzia Laskowski: W SN coraz mniej sędziów, sprawy czekają
Kancelaria premiera odpowiada, że w kwestii indywidualnych nominacji - wyłączna prerogatywa obowiązuje, ale w sprawach ogólnej obsady i liczby stanowisk - kontrasygnata premiera jest konieczna.
Obecnie trwają w Sądzie Najwyższym ostatnie posiedzenia z udziałem sędziów, którzy przechodzą w stan spoczynku.