Szeregowy obywatel, jak się przedstawia Karol K. złożył wniosek o udostępnienie mu umowy, jaką Poczta Polska zawarła z kilkoma firmami o świadczenie usług sieci rozległej WAN dla swoich placówek.
Poczta odmówiła udostępnienia kopii tej umowy powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa. Wymieniła przy tym na art. 11 pkt 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z tym przepisem przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
Z kolei art.5 ust.2 ustawy o dostępie do informacji publicznej zastrzega, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.
Karol K. poprosił o ponowne wnikliwe rozpatrzenie sprawy, ale bez skutku. Wobec tego wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, powołując się na konstytucję, gdyż tajemnica przedsiębiorstwa nie jest bezwzględna. Przedstawiciel Poczty Polskiej wyjaśniał na rozprawie 27 stycznia br, że musi chronić strony umów, wykazu płatników, parametry jakościowe i ceny. Słowem - nie wszystkie punkty umowy mogą być ujawnione.
WSA w Warszawie nie podzielił jednak opinii Poczty Polskiej i uchylił jej decyzję. W uzasadnieniu wyroku sędzia Janusz Waławski podkreślił, że Poczta nie zapytała o opinię w sprawie uczestnika postępowania, swego kontrahenta. Należało ustalić stanowisko drugiej strony - zauważył sąd. W tej umowie znajdują się elementy nie będące tajemnicą i można udostępnić te dane, które nie sa objęte poufnością - dodał sąd.
Wyrok jest nieprawomocny.
Sygnatura akt II SA/Wa 1890/13, wyrok z 27 stycznia 2014 r.