Niepełnosprawny Jacek B. złożył wniosek o wydanie karty parkingowej. Prezydent Płocka odmówił, Samorządowe Kolegium Odwoławcze - także nie wyraziło zgody. W uzasadnieniu podano, że aby uzyskać nową kartę parkingową należy spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich było przedstawienie orzeczenia o niepełnosprawności, a drugim - wskazanie przesłanek z art.8 ust. 1 pkt. 5 prawa o ruchu drogowym. Czyli osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju pod warunkiem, że wylegitymuje się orzeczeniem lekarskim (wskazanie z art. 8. ust.1 pkt.5 prawa o ruchu drogowym). SKO twierdziło, ze odmowa wiąże się ściśle z nie podaniem tego wskazania.
Zbędny formalizm
Skarżący uznał tę przyczynę za zbędny formalizm, gdyż przepisy ustawy o
O rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych powielają się z prawem o ruchu drogowym. Skarżący przedłożył orzeczenie lekarskie z powodu trwałej niezdolności ruchowej z powodu paraliżu.
Stopień niepełnosprawności powinien wystarczyć. Jacek B. w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego powołał się na orzeczenie WSA z Gorzowa Wielkopolskiego, w którym uznano, że samo orzeczenie komisji lekarskiej o niepełnosprawności wystarczy do wydania nowej karty parkingowej.
WSA w Warszawie 14 kwietnia 2014 r. oddalił skargę. Sąd konsekwentnie podzielił pogląd SKO, że bez powołania się na przepisy prawa o ruchu drogowym - karty parkingowej wydać nie można. Sąd nie kwestionował faktu, że stopień niepełnosprawności ma charakter stały, ale wniosek o wydanie nowej karty musi mieć wskazanie. Sędzia sprawozdawca zaznaczyła, ze odmowa nie ma charakteru merytorycznego, ale formalny.
Aby uzyskać nowa kartę należy ponowić wniosek, tym razem ze wskazaniem.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca
Warto zaznaczyć, że 1 lipca 2014 r. wejdą w życie nowe przepisy uzupełniające warunki wydania kart parkingowych. Zmieniony zostanie przepis, na który powołał się sąd. Zgodnie z nim w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Ponadto już za trzy miesiące kartę parkingową wydawać się będzie osobie niepełnosprawnej na okres ważności orzeczenia lekarskiego, jednakże nie dłużej niż na 5 lat. W przypadku zaprzestania wykorzystywania pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, podmiot zarządzający placówką, która zajmuje się przewozem jest zobowiązany do niezwłocznego zwrotu karty parkingowej organowi, który ją wydał.
Karta parkingowa traci ważność po upływie terminu ważności, w przypadku zgłoszenia utraty, zwrotu karty organowi, który ją wydał, w razie likwidacji placówki, której wydano kartę, a także w razie śmierci osoby, której wydano kartę.
Opłata za wydanie karty parkingowej nie będzie mogła przekroczyć 1 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszanego do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym RP.
Sygnatura akt VII SA/Wa 311/14, wyrok z 14 kwietnia 2014 r.
WSA: inwalida nie dostał karty parkingowej, gdyż nie wskazał przepisu
Bezsensowny przepis administracyjny powoduje, że cześć wniosków osób trwale niepełnosprawnych starających się o nową kartę parkingową otrzymuje urzędowe odmowy. WSA w Warszawie powielił formalistyczne i biurokratyczne standardy. A za trzy miesiące przepis się zmieni.