Dziekan wydziału lekarskiego dentystycznego zdecydował o skreśleniu studenta z listy studentów. Jako przyczynę podał braku postępów w nauce i braku możliwości powtarzania przez studenta roku po raz kolejny.
Student w odwołaniu wyjaśnił, iż w roku akademickim 2010/2011 rzeczywiście nie zaliczył przedmiotu neurologia oraz, że warunkowo został wpisany na V rok studiów.
Jednak zaległej neurologii nie zaliczył w roku następnym, bowiem uczelnia nie umożliwiła mu uczestnictwa w zajęciach praktycznych z tego przedmiotu. Godziny i terminy zajęć z tego przedmiotu pokrywały się bowiem z terminami wyznaczonymi dla studentów V roku.
Decyzję dziekana podtrzymał jednak również rektor uniwersytetu medycznego.
Student zaskarżył decyzje do WSA. Sąd przychylił się do stanowiska studenta.
Sąd przypomniał, iż organy orzekające w sprawie skreślenia studenta z listy studentów uniwersytetu medycznego zobowiązane są do przestrzegania ogólnych zasad postępowania wynikających z Kodeksu postępowania administracyjnego.
Sąd uznał, iż organy uczelni naruszyły zasadę zapewnienia stronie czynnego udziału w postępowaniu. Ponadto nie poinformowały studenta ani o przystąpieniu do przeprowadzania uzupełniającego postępowania dowodowego ani o jego zakończeniu.
Sąd zwrócił uwagę, iż uznaniowy charakter decyzji o skreśleniu z listy studentów z powodu braku postępów w nauce, nie jest równoznaczny ze swobodą procedowania organów uczelni.
Przeciwnie, z fakultatywnością skreślenia z listy studentów, nierozerwalnie związany jest obowiązek wszechstronnego i rzetelnego wyjaśnienia okoliczności sprawy – podkreślił WSA.
Sygnatura akt II SA/Bk 1175/13, nieprawomocny z 17 kwietnia 2014 r.
WSA: decyzja o skreśleniu z listy studentów nie może być dowolna
Uznaniowy charakter decyzji o skreśleniu z listy studentów nie jest równoznaczny ze swobodą procedowania organów uczelni uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.