Według związku uchwalone w grudniu 2011 r. i wprowadzone w życie 1 stycznia br. przepisy naruszają zasadę praw nabytych i prawa własności. Przy ich wprowadzeniu nie został również zachowany wymagany prawem okres vacatio legis. Treść ustaw nie była także konsultowana ze związkami zawodowymi.

Z kierowanym do TK wnioskiem Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP solidaryzuje się Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia.” Uczestniczący w konferencji prezes Iustitii sędzia Maciej Strączyński wyjaśnił, że sędziowie, którzy nie mogą zrzeszać się w związkach zawodowych, a przez to występować do TK, będą w sprawie zamrożenia wynagrodzeń wnosić pozwy przeciwko pracodawcom. Rozpoznający taki pozew sąd może zwrócić się do TK z pytaniem prawnym dotyczącym zgodności wprowadzonych zmian z konstytucją. Jeśli tego nie zrobi, wniosek taki może złożyć sam powód.

 

Sędzia Strączyński przypomniał też, że ustawy, na mocy których zamrożone zostały wynagrodzenia, ma być skarżona do TK przez I prezesa Sądu Najwyższego.