Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", od dzisiaj obowiązuje nowe rozporządzenie określające zadania Rady Legislacyjnej. Rada jest od 1972 roku organem opiniodawczo-doradczym premiera i rządu w sprawach dotyczących stanowienia oraz analizy obowiązującego systemu prawa.
W porównaniu z dotychczas obowiązującym rozporządzeniem z 1998 r. nowy akt wykonawczy wprowadza wiele zmian mających na celu usprawnienie prac rady. Między innymi doprecyzowuje ono jej zadania poprzez modyfikację formuły dotyczącej opiniowania dokumentów rządowych, w szczególności założeń, projektów ustaw oraz innych aktów normatywnych. Rada Legislacyjna będzie teraz opiniować także projekty stanowisk Rady Ministrów o projektach ustaw, a nie tylko przyjęte już stanowiska.
Rozporządzenie określiło także, że do zadań rady należy dokonywanie ocen stanu stosowania obowiązującego prawa pod względem jego spójności, skuteczności i właściwego regulowania zjawisk społecznych. Dodatkowo rządowy organ będzie teraz analizował potrzeby dokonania zmian obowiązującego prawa.
Skutków wynikających z nowej pozycji Rady Legislacyjnej nie należy jednak spodziewać się natychmiast. Obecnie ona nie działa, ponieważ po powołaniu prof. Marka Zubika do Trybunału Konstytucyjnego, nie ma ona przewodniczącego.
Czytaj także: Prof. Zubik w Trybunale, Rada Legislacyjna nie pracuje
Więcej zadań i uprawnień dla Rady Legislacyjnej
Wzrosnąć ma poziom rządowych projektów dzięki temu, że Rada Legislacyjna może teraz żądać od organów administracji rządowej informacji i materiałów dotyczących opracowywanych przez nie projektów.