Prezes NRA podkreśla, że prace nad nowelą i sposób jej przyjęcia stanowią wyraz braku poszanowania dla przepisów ujętych w art. 2 Konstytucji RP, które zawierają m.in. zasadę zaufania obywateli do państwa i prawa. - Jej istotą jest lojalność państwa wobec jednostki czy wszelkich podmiotów, którym w Polsce przysługują prawa lub wolności. Zasada ta oznacza przede wszystkim potrzebę ochrony i respektowania praw słusznie nabytych oraz ochrony interesów w toku - wskazuje.
17 grudnia Sejm odrzucił uchwałę Senatu (z 9 września) odrzucającą nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną Lex TVN. Ustawa przewiduje, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.
Czytaj: Weto Senatu odrzucone - Sejm ponownie uchwalił Lex TVN>>
Uderzenie w Konstytucje
Adwokat Rosati podkreśla, że przyjęta przez Sejm ustawa nosi także cechy arbitralności, gdy odnosi się w bezpośredni sposób do sfery wolności szczególnie chronionej przez Konstytucję, tj. wolności środków społecznego przekazu, o której mowa w art. 14 ustawy zasadniczej oraz wolności wyrażania swoich poglądów, a także pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, o czym stanowi art. 54 ust. 1.
- Uchwalona przez Sejm RP ustawa narusza także konstytucyjnie chronioną sferę wolności działalności gospodarczej, o której mowa w art. 22 Konstytucji. Zauważyć należy, że jej ograniczenie jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Przypomnieć należy, że mają tu zastosowanie klauzule z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Ustawa, wprowadzając ograniczenia wolności działalności gospodarczej, które nie są konieczne w demokratycznym państwie, pozostaje w kolizji z art. 22 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji - dodaje.
Prezes NRA zwraca też uwagę, że proces legislacyjny na etapie prac nad projektem ustawy rodzi poważne wątpliwości co do zgodności z art. 118 ust. 3 Konstytucji RP. Z przepisu tego wynika, że wnioskodawcy, przedkładając Sejmowi projekt ustawy, przedstawiają skutki finansowe jej wykonania. Wnioskodawcy wskazali w uzasadnieniu projektu, że „przyjęcie projektowanych rozwiązań nie spowoduje dodatkowych wydatków budżetowych”.
Apel o zawetowanie noweli
Prezes NRA zaapelował równocześnie do prezydenta o skorzystanie z prerogatywy przewidzianej w przepisie art. 122 ust. 5 Konstytucji i zgłoszenie weta do ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (nazywaną Lex TVN).
- Taka decyzja nie będzie przejawem ulegania jakiejkolwiek opcji politycznej lub czynnikom zewnętrznym, ale dowodem na to, że prezydent ‒ zgodnie ze swoją rolą ‒ stoi na straży praw i wolności obywatelskich oraz ‒ przy wykorzystaniu dostępnych instrumentów prawnych ‒ dba o właściwy poziom legislacji wymagany w demokratycznym państwie prawnym - czytamy w apelu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.