Coraz więcej zarówno państwowych, jak i prywatnych instytucji sygnalizuje, że rządowe propozycje okrajania otwartych funduszy emerytalnych mogą być niezgodne z konstytucją. Chodzi przede wszystkim o pomysł przejęcia połowy oszczędności zgromadzonych w OFE.
To jedna z rządowych propozycji zmian w systemie emerytalnym. Rząd chce też, by przyszli emeryci zdecydowali, czy chcą nadal odkładać część swojej składki w OFE, czy całość kierować do ZUS. Ale nawet te środki, które w funduszach zostaną, mają być stopniowo przenoszone do ZUS na dziesięć lat przed przejściem klienta funduszu na emeryturę.
Wielu ekonomistów uznaje, że głównym celem rządu nie jest reforma emerytalna, lecz obniżenie zadłużenia państwa.
Do gry wkracza Prokuratoria Generalna
Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa, która zajmuje się ochroną interesów państwa i reprezentuje rząd w sprawach sądowych: "Projektowana ustawa zakłada odebranie części własności niepaństwowej osobie prawnej i przekazanie jej na rzecz państwowej jednostki organizacyjnej, a zatem klasyczne wywłaszczenie. [...] Konstytucja RP dopuszcza wywłaszczenie, ale tylko pod dwoma kumulatywnymi warunkami: celu publicznego i słusznego odszkodowania".
Narodowy Bank Polski: "Wprowadzenie regulacji zawartych w opiniowanym projekcie ustawy może łączyć się z ryzykiem prawnym".
Komisja Nadzoru Finansowego: "Proponowane zmiany w większości należy oceniać jako budzące wątpliwości ekonomiczne i prawne".
KNF nie ograniczała się do krytyki projektu ustawy jedynie w kontekście zgodności z konstytucją. W obszernym dokumencie zwrócił uwagę, że proponowane zmiany zwiększą dług ukryty: "Złotówka zaksięgowana na kontach w ZUS generuje większe zobowiązanie Państwa niż koszt obligacji kompensujących składkę do OFE". Podkreślił, że I filar (ZUS) pozostaje wciąż niezrównoważony, co zaowocuje koniecznością dopłat do FUS i deficytem budżetowym w przyszłości. Na tym nie koniec: "System subkont ZUS będzie permanentnie niezbilansowany i będzie generował deficyty na dużą skalę".
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,14865995,Rzad_pod_ostrzalem_publicznych_instytucji_za_ciecia.html#ixzz2jBut2xzG
Wątpliwości ekspertów w sprawie zmian w OFE
Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że rządowe plany okrojenia OFE budzą wątpliwości ekonomiczne i prawne. Prokuratoria Generalna uznaje, że to wywłaszczenie bez odszkodowania. Do krytyki dołącza się NBP.