Wśród planowanych zmian, które wprowadza nowa ustawa o aktach stanu cywilnego zawarta jest liberalizacja zasad zawierania małżeństw. Zainteresowani będą mogli się pobrać poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.
Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie będą musieli zapłacić. Uiszczą ponadto opłatę skarbową za sporządzenie aktu. Opłata ta zawirać będzie koszt, jaki ponienie urzędnik, aby dotrzec na nietypowe miejsce ceremonii.
- Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach, np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym - mówi Mirosława Hellich, Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich.
Ustawa została już zaakceptowana przez Radę Ministrów, teraz czeka na uchwalenie przez Sejm, wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. I od tej daty jeśli obywatel zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, to kierownik USC prześle mu tą drogą potrzebny dokument, bez konieczności wizyty zainteresowanego w urzędzie.
Dzięki „odmiejscowieniu” obywatele będą mogli w dowolnym USC złożyć:
- zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa
- oświadczenia małżonków, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko
- deklaracja rozwiedzionego małżonka o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa
W każdym miejscu w Polsce załatwimy odpisy aktu stanu cywilnego i weźmiemy ślub
Od nowego roku 2015 przyszli małżonkowie za zorganizowanie ślubu w nietypowym miejscu będą musieli zapłacić. Uiszczą ponadto opłatę skarbową za sporządzenie aktu. Opłata ta zawierać będzie koszt, jaki ponienie urzędnik, aby dotrzec na miejsce ceremonii.