W porządku obrad Senatu jest też ustawa o petycjach. Zakłada ona, że każdy będzie mógł wystąpić z petycją do urzędu, także w formie elektronicznej, a ten w ciągu trzech miesięcy powinien ją rozpatrzyć.
Prawo petycji
O prawie składania petycji mówi art. 63 konstytucji. Obecnie nie ma jednak osobnej ustawy dotyczącej petycji. Po wejściu w życie ustawy petycje będzie można składać do wszystkich organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych, które wykonują zadania zlecone z zakresu administracji publicznej. W petycji będzie można żądać zmiany przepisów, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania "w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji".W środę po godz. 11 Senat rozpoczął zaplanowane na trzy dni posiedzenie; zajmie się m.in. nowelą ustawy o rencie socjalnej, która zakłada, że do jej uzyskania wystarczy posiadanie w Polsce miejsca zamieszkania, oraz zmianami w systemie pieczy zastępczej.
Renta socjalna
Senatorowie mają zająć się w środę m.in. nowelą ustawy o rencie socjalnej. Przysługuje ona osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub przed ukończeniem 25. roku życia w trakcie nauki.
Nowelizacja, której projekt przygotował resort pracy i polityki społecznej, stanowi wykonanie ubiegłorocznego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Eliminuje z ustawy wymóg przebywania na terytorium RP i zastępuje go koniecznością posiadania miejsca zamieszkania w Polsce. Dotychczas osoba opuszczająca Polskę, bez względu na cel wyjazdu, traciła uprawnienie do renty socjalnej.
Zmiany mają objąć nie tylko obywateli polskich, ale też spełniających określone w ustawie kryteria cudzoziemców, obywateli państw członkowskich UE, państw członkowskich EFTA oraz członków ich rodzin, jeżeli posiadają prawo pobytu na terytorium RP.

Wspieranie rodziny
Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wprowadza ona m.in. zmiany w finansowaniu pobytu dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych (tzw. ZOL-ach). Do zakładów opiekuńczo-leczniczych kierowane są m.in. dzieci pozbawione opieki rodziców, które ze względu na stan zdrowia nie mogą przebywać w rodzinach zastępczych ani w domach dziecka. Mogą w nich przebywać też dzieci, które mają rodziców, jednak wymagają specjalistycznej opieki.
Koszty udzielania świadczeń pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak nie finansuje on zakwaterowania i wyżywienia. Koszty pobytu dzieci objętych pieczą zastępczą ponosi starosta lub - również finansowana przez powiat - placówka opiekuńczo-wychowawcza, w której przebywa dziecko.
W myśl nowelizacji pobyt dziecka będzie finansował ten powiat, na terenie którego przyszło ono na świat. Inna zmiana dotyczy nierozdzielania małoletniej matki przebywającej w pieczy zastępczej od dziecka. Zmniejszono także - z 20 do 15 - liczbę rodzin objętych w tym samym czasie opieką jednego asystenta rodziny.
Nowelizacja zakłada też, że instytucje dokonujące oceny sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej oraz kwalifikujące dziecko do przysposobienia "są obowiązane do wysłuchania dziecka, jeżeli jego wiek i stopień dojrzałości na to pozwalają oraz stosownie do okoliczności" i mają uwzględniać jego zdanie. Ponadto dookreślono termin przewidziany na uregulowanie prawnej sytuacji dziecka przebywającego w pieczy zastępczej; ma on wynosić 18 miesięcy.
Ustawy drogowe
Senatorowie zajmą się ponadto nowelą ustaw drogowych, które zakładają, że wszystkie pojazdy służb mundurowych, specjalnych i ratowniczych - a nie tylko uprzywilejowane, jak obecnie - będą zwolnione z opłaty elektronicznej za przejazd autostradami, niezależnie od wykonywanych zadań.
Prawo dla nauczycieli
Senatorowie zdecydują też, czy podjąć inicjatywę ustawodawczą w celu rozszerzenia grona uprawionych do otrzymania świadczenia kompensacyjnego o nauczycieli z centrów kształcenia praktycznego. Opowiedziała się za tym senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Przygotowany przez nią projekt nowelizacji ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych to odpowiedź na petycję członków rady pedagogicznej przy Centrum Kształcenia Praktycznego w Warszawie.
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych. Mogą być przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej i pracują na co najmniej jedną drugą etatu. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032 począwszy od 55. roku życia, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest taka sama jak emerytury pomostowej.
Cyberprzestrzeń
Senatorowie wysłuchają ponadto informacji o udziale Polski w pracach UE w czasie przewodnictwa Grecji w Radzie Unii Europejskiej - czyli od stycznia do czerwca 2014 r., a także informacji ministra administracji i cyfryzacji o realizacji Rządowego Programu Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2011–2016 oraz podejmowanych działaniach mających chronić przed inwigilacją najważniejsze osoby w państwie.