Skarga została wniesiona na podstawie art. 33 Konwencji o prawach człowieka, który pozwala każdemu z państw-stron Konwencji na wniesienie skargi przeciwko innej stronie Konwencji, jeżeli państwo skarżące uważa, że państwo pozwane naruszyło postanowienia Konwencji lub jej protokołów. Skargi takie należą jednak do rzadkości i najczęściej są skutkiem poważnego konfliktu politycznego lub militarnego.
Ukraina wniosła także do Trybunału na podstawie art. 39 regulaminu Trybunału o zastosowanie środków tymczasowych, na podstawie których ze skutkiem natychmiastowym Trybunał nakaże rządowi rosyjskiemu powstrzymanie się od wszelkich działań mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludności cywilnej na terytorium Ukrainy. Zważywszy na obecną sytuację polityczną na Krymie i we wschodniej części Ukrainy, Trybunał przychylił się do tego wniosku. Trybunał wezwał oba państwa do powstrzymania się od podejmowania jakichkolwiek środków, a w szczególności działań militarnych, które mogłyby pociągnąć za sobą naruszenia praw podstawowych wśród ludności cywilnej, oraz do przestrzegania przez obie strony konfliktu zobowiązań spoczywających na państwach Rady Europy w świetle Konwencji. Chodzi tu zwłaszcza o zobowiązania wynikające z konwencyjnego art. 2 (ochrona prawa do życia) oraz art. 3 (zakaz tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania).
Wniesiona skarga została zarejestrowana pod numerem 20958/14, Ukraina przeciwko Rosji. Oba państwa zostały również zobowiązane przez Trybunał do jak najszybszego przedstawienia informacji dotyczących środków przez nie podejmowanych dla zapewnienia pełnej realizacji zobowiązań wynikających z Konwencji o prawach człowieka.
Źródło: www.echr.coe.int z 16 marca 2014 r.
Ukraina skarży Rosję do Strasburga
Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpłynęła 13 marca skarga Ukrainy przeciwko Federacji Rosyjskiej. Ukraina żąda od rządu rosyjskiego powstrzymania się od wszelkich działań, które mogą zagrozić ludności cywilnej na terytorium Ukrainy.