Grupa robocza ds. Ujednolicania Zasad Etyki organizacji skupiającej adwokatów i stowarzyszeń prawników europejskich CCBE (Working Group Towards Uniform Code of Conduct) została powołana przez Komisję Deontologiczną w 2008 r. i do tej pory pracowała na 16 posiedzeniach i 2 telekonferencjach. Celem prac Grupy jest opracowanie jednolitych zasad etycznych, które w odróżnieniu od obecnie obowiązującego Kodeksu Etyki CCBE miałyby obowiązywać nie tylko w stosunkach trans granicznych, lecz także podczas wykonywania zawodu we własnym kraju.
KRRP reprezentuje radca prawny Jędrzej Klatka, który brał aktywny udział w pracach Grupy Roboczej. W ciągu czterech lat pracy Grupa Robocza opracowała projekt regulacji tajemnicy zawodowej i konfliktu interesów, ponieważ te kwestie zostały uznane za najważniejsze. Obydwa projektowane paragrafy przyszłego Jednolitego Kodeksu Etycznego zostały przedłożone do akceptacji Komitetowi Sterującemu CCBE 16 lutego 2012 r. Poszczególne korporacje zrzeszone w CCBE miały czas na zajęcie stanowiska do 31 marca 2012 r.
Według nowego projektu Kodeksu etycznego „za każdym razem, gdy istnieje ryzyko, że powstanie konflikt pomiędzy obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej a obowiązkiem ujawnienia informacji lub dokumentów klientowi, prawnik lub adwokat powinien rozwiązać ten konflikt w porozumieniu z klientami, których ta sytuacja dotyczy lub zaprzestać wykonywania wszelkich czynności w sprawach objętych konfliktem. Prawnik może ujawnić poufne informacje objęte tajemnicą zawodową osobom trzecim, w tym władzom publicznym i sądom, pod warunkiem upewnienia się, że: ujawnienie informacji leży w najlepszym interesie klienta; klient wyraża zgodę na takie ujawnienie informacji i obowiązujące przepisy nie zabraniają takiego ujawnienia informacji.
Prawnik jest upoważniony do ujawnienia poufnych informacji objętych tajemnicą zawodową w zakresie niezbędnym dla celów własnej obrony, zwłaszcza w postępowaniu sądowym, w toku postępowania administracyjnego czy dyscyplinarnego.
Jeśli idzie o konflikt interesów, to w projekcie zapisano, że „prawnik nie może udzielać pomocy prawnej ani działać w imieniu dwóch lub więcej klientów, jeżeli pomiędzy interesami tych klientów istnieje konflikt. Ponadto, prawnik nie może udzielać pomocy prawnej ani reprezentować klienta jeżeli istnieje konflikt pomiędzy interesami klienta, a jego własnymi interesami.
Ujawnienie tajemnicy w porozumieniu z klientem
Trwają prace nad jednolitym europejskim Kodeksem etyki prawników. Zgodnie z projektem prawnik w razie gdy istnieje ryzyko, że powstanie konflikt pomiędzy obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej a obowiązkiem ujawnienia informacji klientowi, prawnik powinien rozwiązać ten konflikt w porozumieniu z klientami.