- To porozumienie jest ważnym krokiem w likwidowaniu funduszy, jakimi dysponują terroryści – powiedział Toomas Toniste, minister finansów Estonii, sprawującej obecnie prezydencję. - Wprowadza nowe środki, które ułatwią władzom śledzenie przepływów finansowych i uniemożliwianie finansowania siatek przestępczych - dodał.
Główne zmiany do dyrektywy 2015/849 o praniu pieniędzy dotyczą:
* poprawy dostępu do rejestrów dotyczących własności rzeczywistej – aby móc uzyskiwać bardziej przejrzyste informacji o strukturze właścicielskiej spółek i trustów. Rejestry te będą ze sobą zintegrowane, tak by państwa członkowskie mogły skuteczniej współpracować. Dostęp do informacji o rzeczywistych właścicielach ma być udzielany następująco:
** informacje o własności rzeczywistej spółek mają być publicznie dostępne
** informacje o własności rzeczywistej trustów i podobnych struktur mają być dostępne na zasadzie uzasadnionego interesu
** informacje o własności rzeczywistej trustów będących właścicielami spółek nieumiejscowionych w UE mają być publicznie dostępne na pisemny wniosek.
Państwa członkowskie zachowają prawo do zapewnienia szerszego dostępu do informacji zgodnie ze swoim prawem krajowym;
– eliminowania ryzyka związanego z kartami przedpłaconymi i walutami wirtualnymi. Zmniejszono – z 250 EUR do 150 EUR – wysokość transakcji, w przypadku których można dokonywać identyfikacji posiadaczy kart przedpłaconych, oraz rozszerzono wymogi w zakresie weryfikacji klientów. Platformy wymiany walut wirtualnych i dostawcy kont walut wirtualnych będą musieli z należytą starannością kontrolować klientów, co położy kres anonimowości przeprowadzanych operacji;
– zacieśnienia współpracy krajowych jednostek analityki finansowej. Będą one miały dostęp do scentralizowanych rejestrów zawierających informacje o rachunkach bankowych i płatniczych i dzięki temu będą mogły identyfikować posiadaczy rachunków oraz
– zaostrzenia kontroli w stosunku do osób fizycznych i prawnych z państw trzecich wysokiego ryzyka. Komisja utworzyła i regularnie aktualizuje ujednolicony wykaz państw spoza UE, których przepisy mające przeciwdziałać praniu pieniędzy nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Do przepływów finansowych z tych państw trzeba będzie stosować dodatkowe środki należytej staranności. Wykaz ten jest podobny do międzynarodowego wykazu utworzonego przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy.
Ponieważ 20 grudnia br. unijni ambasadorowie zatwierdzili porozumienie polityczne między prezydencją a Parlamentem Europejskim oczekuje się, że projekt zostanie przyjęty przez PE i Radę w pierwszym czytaniu.
UE chce skuteczniej walczyć z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu
Zapobieganie wykorzystywaniu systemu finansowego do finansowania działalności przestępczej oraz zaostrzenie przepisów dotyczących przejrzystości, aby zapobiegać ukrywaniu środków finansowych na dużą skalę, to cele proponowanej nowelizacji unijnej dyrektywy o praniu pieniędzy.