We wtorek wchodzą w życie dwa rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 12 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenia w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego i egzaminu radcowskiego. Według nowych przepisów osoba niepełnosprawna wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyć musi :
- kopię orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.3)) w okresie przeprowadzania egzaminu;
- zaświadczenie lekarskie stwierdzające wynikające z niepełnosprawności trudności w dokonywaniu w toku egzaminu adwokackiego czynności technicznych, takich jak odczytywanie tekstu, zapisywanie rozwiązań zadań w formie odręcznej lub przy użyciu sprzętu komputerowego, obsługa sprzętu komputerowego
- wystawione przez lekarza specjalistę właściwego ze względu na charakter niepełnosprawności;
W przypadku spełnienia warunków, przewodniczący komisji egzaminacyjnej, wraz z zawiadomieniem, informuje zdającego o wydłużeniu czasu trwania każdej części egzaminu adwokackiego. O wydłużeniu tym przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje Ministra Sprawiedliwości.
Po upływie czasu trwania egzaminu, przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub jego zastępca ogłasza zakończenie danej części egzaminu adwokackiego, a członkowie komisji egzaminacyjnej zbierają odpowiednio zestawy pytań testowych wraz z kartami odpowiedzi lub zadania wraz z pracami zawierającymi rozwiązanie zadań, jeżeli prace były sporządzane w formie odręcznej. W przypadku rozwiązywania zadań przy użyciu własnego sprzętu komputerowego przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub jego zastępca informuje o sposobie odbioru od zdającego pracy zawierającej rozwiązanie zadania.
Podstawa: Dziennik Ustaw z 24 grudnia 2012 poz. poz. 1453 i 1454