Program studiów to alternatywa wobec rozproszonych szkoleń i kursów. Zajęcia obejmują zagadnienia z zakresu psychologii konfliktu, negocjacji, mediacji i prawa, które są niezbędne do prowadzenia negocjacji i mediacji (w sądach, policji, placówkach resocjalizacyjnych, edukacyjnych, działalności społecznej, związkowej i biznesowej, w miejscu pracy i środowisku lokalnym).
Słuchacze zdobędą niezbędną wiedzę i praktyczne umiejętności alternatywnych metod rozwiązywania sporów i łagodzenia konfliktów. Poznają też cechy efektywnej komunikacji interpersonalnej, zachowań asertywnych, budowania pozytywnego wizerunku i skutecznych wystąpień. Posiądą kompleksowe przygotowanie do roli negocjatora i mediatora.
Program realizowany jest w partnerstwie z Polskim Centrum Mediacji – stowarzyszeniem, które szkoli mediatorów zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli standardami opracowanymi przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów.
Świadectwo ukończenia studiów umożliwi wpis na listę mediatorów sądowych PCM i daje kwalifikacje do prowadzenia mediacji w sprawach karnych, nieletnich, cywilnych i pracowniczych.
Program obejmuje 164 godziny (przede wszystkim warsztaty i symulacje). Zajęcia poprowadzą m.in.: Anna Kurzępa (dziennikarka), Jerzy Książek (Polskie Centrum Mediacji), Rafał Cebula (sędzia orzekający w I i II instancji), Artur Rycak (sędzia).
Źródło: www.abc.com.pl/kadry, 7 lutego 2011 r.