We wtorek abp Michalik, pytany przez dziennikarzy o ostatnie doniesienia na temat przypadków pedofilii wśród duchownych, powiedział, że "wiele tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe". "Słyszymy nie raz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga" - powiedział hierarcha.
Później przeprosił za "nieporozumienie" wynikłe z tych słów, a rzecznik KEP ks. Józef Kloch nazwał jego wypowiedź "lapsusem językowym".
Pytany o komentarz do słów abp. Michalika, premier podkreślił, że w sprawie pedofilii, szczególnie od duszpasterzy, oczekiwałby "takiego biblijnego +tak, tak - nie, nie+". "Tu nie może być nawet chwili wahania, już nie mówiąc o próbie jakiegokolwiek usprawiedliwiania aktów pedofilii, szczególnie wśród kapłanów" - zaznaczył.
"Jako obywatel, jako premier, też jako wierny, oczekiwałbym od polskich biskupów, polskich księży właśnie takiego +tak+ albo +nie+. Tu nie ma szarej przestrzeni. Tu wszystko musi być jednoznaczne, bo jest jednoznaczne" - mówił Tusk.
Przypomniał, że jako premier przez ostatnie lata bardzo starał się o zmiany przepisów, które pod szczególną ochronę wezmą dziecko w Polsce; wskazał w tym kontekście na znowelizowaną w 2010 r. ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która m.in. wprowadziła zakaz bicia dzieci.
"Oczekiwałbym, szczególnie od abp. Michalika i od każdego księdza takiej właśnie absolutnie kryształowej jednoznaczności. Bardzo bym chciał, żeby Kościół stanął tutaj jednoznacznie po stronie dzieci - krzywdzonych i słabszych, nie plątał się w żadne, ale to żadne dwuznaczności" - podkreślił Tusk.