Art. 49 ust. 1 zdanie 2 i art. 49 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zaskarżył komornik. Po przeprowadzeniu egzekucji wydał on postanowienie w przedmiocie kosztów egzekucyjnych, w którym określił ich wysokość. Tę zakwestionował sąd rejonowy. Znacznie obniżył on wysokość kosztów, stwierdzając, że kwota ustalona przez komornika w żaden sposób nie koresponduje z poniesionymi przez niego wydatkami, nie jest uzasadniona nakładem pracy, a ponadto jest wygórowana zważywszy na liczne uchybienia komornika poczynione w trakcie postępowania egzekucyjnego. Sąd okręgowy utrzymał w mocy postanowienie sądu niższej instancji.
Skargę konstytucyjną komornik oparł na twierdzeniu, że uzależnienie wynagrodzenia komornika od arbitralnej decyzji sądu uderza w konstytucyjne gwarancje ochrony własności, ponieważ uszczupla prawa majątkowe komornika. Taka regulacja niezgodna jest także z zasadami demokratycznego państwa prawa. Skarżący podniósł także, że w przypadku zwolnienia dłużnika z kosztów egzekucyjnych ciężar ich ponoszenia powinien spoczywać na Skarbie Państwa.
Rozprawę w tej sprawie zaplanowano na 30 kwietnia 2012 r. na godz. 13:00. Przewodniczył będzie sędzia TK Wojciech Hermeliński, sprawozdawcą będzie sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.trybunal.gov.pl, stan z dnia 26 kwietnia 2012 r.