Trybunał zajmie się zgodnością art. 9 ust. 3 zdanie drugie ustawy z 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji, w zakresie w jakim wyłącza możliwość zaskarżenia postanowienia sądu w przedmiocie oddalenia wniosku o wyłączenie komornika, z art. 45 ust. 1 i art. 78 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.
Postępowanie wszczęto w wyniku złożenia skargi konstytucyjnej. Skarżąca podniosła, że regulacja wyłączająca środek zaskarżenia na postanowienie o oddaleniu wniosku o wyłączenie komornika prowadzi do nieproporcjonalnego wyważenia praw wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnych oraz godzi w prawo do rzetelnego postępowania sądowego, którego elementem jest prawo do zaskarżania orzeczeń.
Rozprawa odbędzie się 12 kwietnia o 13:00, przewodniczyć będzie sędzia Mirosław Granat, a sprawozdawcą będzie sędzia Piotr Tuleja. Zdaniem marszałka Sejmu zaskarżony przepis jest konstytucyjny, gdyż nie można bez końca zaskarżać postanowienia oddalajacego wniosek o wyłączenie
Opracowanie: Monika Sewastianowicz
TK o możliwości wyłączenia komornika
Trybunał Konstytucyjny 12 kwietnia rozstrzygnie, czy konstytucyjny jest przepis wyłączający możliwość zaskarżenia postanowienia o oddaleniu wniosku o wyłączenie komornika.