Komisja Europejska przedstawiła listę propozycji redukcji obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw w 2008 roku w UE. Jest to tzw. szybka ścieżka redukcji (ang. fast track). KE szacuje, że zaproponowane zmiany przyniosą korzyści na kwotę 1 miliarda euro.
W komunikacie Komisja zaproponowała:
W komunikacie Komisja zaproponowała:
- Mniej obowiązków związanych z tłumaczeniami przy otwieraniu oddziałów firmy w innych państwach członkowskich – wyeliminowana zostanie potrzeba akceptacji przez kilka państw członkowskich tej samej dokumentacji w sytuacji, gdy używany jest ten sam język (np. Austria i Niemcy).
- Zniesienie dla małych i średnich firm wymogu opisywania wyciągu z kont w zakresie struktury i pochodzenia geograficznego wydatków.
- Ułatwienie wprowadzania na rynek sprzętu radiowego i telekomunikacyjnego – procedura notyfikacji będzie obejmowała wprowadzanie do obrotu we wszystkich państwach członkowskich,
- Ograniczenie ilości dokumentacji związanej z wprowadzaniem na rynek państw członkowskich wyrobów farmaceutycznych.
- Redukcję obowiązków sprawozdawczości statystycznej (Intrastat).
- Ujednolicenie definicji lotnych związków organicznych.
- Zniesienie obowiązku wycofania baterii wprowadzonych na rynek przed 26 września 2008 r. w celu naniesienia nowego oznakowania.
- Ograniczenie ilości dokumentacji związanej z powtórnym przetwarzaniem produktów rolnych zawierających skrobię.
- Zniesienie podwójnego obowiązku opłaty za umieszczanie informacji gospodarczej - dotychczas przedsiębiorstwa były zobligowane do płacenia za informację umieszczaną w rejestrach prowadzonych elektronicznie oraz w dziennikach urzędowych lub czasopismach o zasięgu krajowym
Szybka ścieżka redukcji oznacza, że decyzje o zastosowaniu przedstawionych przez Komisję propozycji powinny zapadać stosunkowo łatwo. Doświadczenie pierwszej tury redukcji z 2007 roku pokazuje, że przedłożone na początku roku propozycje są przyjmowane jeszcze w tym samym, lub najpóźniej na początku kolejnego roku. Pakiet propozycji przedstawiony został w ramach Planu działań Komisji Europejskiej na rzecz redukcji obciążeń administracyjnych w Unii Europejskiej o 25 proc. do końca 2012 roku. Przygotowanie listy poprzedziły konsultacje z niedawno utworzoną Grupą wysokiego szczebla niezależnych ekspertów ds. obciążeń administracyjnych.
W 2007 roku Komisja Europejska zaproponowała 10 propozycji do przyjęcia w ramach szybkich działań legislacyjnych. Komisja oszacowała, że propozycje te przyniosą dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej oszczędności rzędu 1,3 miliarda euro. Pięć z dziesięciu propozycji, redukujących obciążenia administracyjne o ok. 500 milionów euro, zostało już przyjętych. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej powinny przyjąć pozostałe pięć propozycji w pierwszej połowie 2008 roku.
(Źródło: MG/KW)