Skarga została wniesiona do Trybunału przez obywatelkę Chorwacji. Skarżąca i jej siostra mieszkają nad restauracją. Z powodu hałasu, zanieczyszczeń i wyziewów restauracyjnych siostry weszły w spór z właścicielem lokalu i jednym z jego pracowników. Zgodnie z oświadczeniem skarżącej, została ona pobita przez pracownika restauracji, o czym zawiadomiła policję. Z drugiej strony – obie siostry zostały oskarżone przez właściciela i pracownika restauracji o znieważenie. W toku postępowania wszczętego przeciwko siostrom ustalono, iż mają one problemy psychiatryczne, a władze państwowe z urzędu rozpoczęły postępowanie o ich ubezwłasnowolnienie. Z kolei postępowanie karne przeciwko pracownikowi restauracji zostało umorzone z powodu braku zgody na jego ściganie, którą powinien był wydać opiekun prawny skarżącej. Zażalenie na decyzję o umorzeniu okazało się bezskuteczne, ponieważ ściganie tego czynu się przedawniło.
Trybunał uznał ten stan rzeczy za naruszenie prawa skarżącej do poszanowania jej życia prywatnego i rodzinnego, chronionego w art. 8 Konwencji o prawach człowieka. Skarżąca w toku postępowania karnego przeciwko pracownikowi restauracji przedstawiła opinię medyczną potwierdzającą obrażenia, jakich doznała w starciu z pracownikiem restauracji. Trybunał podkreślił, iż Państwa-strony Konwencji o prawach człowieka mają obowiązek wprowadzenia w życie takich mechanizmów prawnych, które skutecznie będą bronić obywateli przed przemocą ze strony innych osób. Tymczasem rozpatrzenie wiarygodnych zarzutów skarżącej przez właściwy sąd zostało uniemożliwione ze względu na brak zgody jej przedstawiciela prawnego, a samo postępowanie w tej sprawie toczyło się przez ponad 6 lat i okazało się zupełnie bezskuteczne. Chorwackie regulacje prawne nie dawały zatem skarżącej żadnej praktycznej ochrony przed atakiem na jej integralność fizyczną i psychiczną, a wynik postępowania karnego w tej sprawie nie mógł nawet wywrzeć zniechęcającego wpływu na innych, potencjalnych sprawców czynów z użyciem przemocy. Te okoliczności przesądziły o stwierdzeniu naruszenia art. 8 Konwencji.
Tak wynika z wyroku Trybunału z 25 kwietnia 2013 r. w sprawie nr 36337/10, M.S. przeciwko Chorwacji.
Katarzyna Warecka
Strasburg: śledztwo w sprawie użycia przemocy fizycznej musi być odpowiednie
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 25 kwietnia br. uznał, iż postępowanie karne prowadzone w sprawie czynu z użyciem przemocy na szkodę osoby ubezwłasnowolnionej nie może zostać umorzone z powodu braku zgody przedstawiciela ofiary na dalsze ściganie.