Skarga została wniesiona przez obywateli Chorwacji, matkę oraz jej upośledzonego fizycznie i umysłowo syna. Matka wielokrotnie skarżyła się na nękanie, jakiego doświadczał upośledzony ze strony dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej. Dzieci biły go, pluły na niego, przypalały go papierosami, dzwoniły dzwonkiem do drzwi, zdemolowały balkon w mieszkaniu rodziny itp. Skarżąca wiązała te prześladowania z upośledzeniem syna oraz z faktem, iż oboje są narodowości serbskiej. Pomimo licznych skarg i interwencji na policji, w opiece społecznej oraz u rzecznika praw obywatelskich, władze nie były w stanie przedsięwziąć żadnych skutecznych kroków w tej sprawie.
Trybunał uznał ten stan rzeczy za naruszenie art. 3 Konwencji o prawach człowieka (zakaz tortur i poniżającego oraz nieludzkiego traktowania) i art. 8 Konwencji (poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego). Znęcanie się nad skarżącym było na tyle poważne, iż Trybunał uznał je za nieludzkie i poniżające traktowanie, pomimo tego, że dopuściły się go dzieci. Skarżący w ogóle nie zostali potraktowani poważnie przez władze, rząd chorwacki nie był nawet w stanie wskazać organu, który byłby właściwy do podjęcia interwencji w ich sprawie. Pracownicy socjalni nie wykazali żadnego rzeczywistego zainteresowania losem rodziny, policja natomiast stwierdziła, iż dzieci są zbyt młode, aby można było mówić o odpowiedzialności karnej w ich przypadku. Nękanie trwa od 2008 r. i wszystko wskazuje na to, że będzie nadal się utrzymywać, przy czym stan zdrowia psychicznego uległ pogorszeniu i lekarze zalecają mu spokój i psychoterapię.
Zgodnie z ustaloną linią orzeczniczą Trybunału na państwach-stronach Konwencji spoczywa pozytywny obowiązek ochrony obywateli przed nieludzkim i poniżającym traktowaniem oraz ochrony ich życia rodzinnego i prywatnego. Chorwacja w sposób oczywisty uchybiła temu obowiązkowi, naruszając tym samym Konwencję. Trybunał był szczególnie poruszony obojętnością i bezczynnością służb socjalnych.
Z problemem bezczynności i obojętności służb socjalnych zmaga się nie tylko Chorwacja, znamy go równie dobrze z naszego podwórka. Warto pamiętać o tym, iż Trybunał jednoznacznie piętnuję politykę "umywania rąk" jako naruszenie praw podstawowych.
Tak wynika z wyroku Trybunału z 24 lipca 2012 w sprawie nr 41526/10, Đorđević przeciwko Chorwacji.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Strasburg: państwo winno chronić upośledzonych przed nękaniem ze strony dzieci
Państwie mają obowiązek skutecznej ochrony osób fizycznie i umysłowo upośledzonych, nawet jeżeli ochrona ta ma być ochroną przed nękaniem ze strony dzieci mieszkających w sąsiedztwie uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 24 lipca br.