Stanisław Mikre był adwokatem, członkiem warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej, redaktorem naczelnym czasopisma "Palestra", wybitnym mówcą, erudytą, humanistą. Ekspert, członek komisji ds. bioetyki Instytutu Kardiologii w Warszawie, który był też konsultantem prawnym sławnych filmów Krzysztofa Kieślowskiego "Krótki film o zabijaniu" i "Bez końca". Stanisław Mikke urodził się w 1947 r. w Częstochowie, ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie został wpisany w 1985 r. Od początku angażował się w działalność adwokackiego samorządu. Był przewodniczącym Komisji Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej, członkiem Rady Naukowej Ośrodka Badawczego Adwokatury im. Witolda Bayera. W latach 1997-2001 był sędzią Trybunału Stanu.
Stanisław Mikke był wiceprzewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, z jej sekretarzem Andrzejem Przewoźnikiem łączyły go więzy wieloletniej przyjaźni. Przez wiele lat zajmował się upamiętnianiem zbrodni katyńskiej, uczestniczył w pracach ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie, czego pokłosiem jest jego książka "Śpij mężny... W Katyniu, Charkowie i Miednoje". W Warszawie organizował wystawę "Adwokaci - Ofiary Katynia". Marcowy Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury podjął uchwałę jego autorstwa dla uczczenia 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Stanisław Mikke zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.
Nagroda im. Edwarda Wende została utworzona w 2003 roku z inicjatywy rodziny patrona nagrody przez Fundację dla Polski, w celu uhonorowania pamięci adwokata, w czasach PRL obrońcy politycznie prześladowanych, po 1989 roku senatora i posła III RP. Przyznawana jest prawnikom i osobom zaangażowanym w działalność publiczną za szczególne dokonania na polu krzewienia kultury prawnej, realizacji idei państwa prawa oraz za działania mające na celu zachowanie i rozwój tak polskiego jak i europejskiego dorobku prawnego, umacnianie demokracji i miejsca Polski w Europie.
Patron nagrody - Edward Wende był adwokatem, obrońcą w procesach politycznych. W latach 70. bronił robotników z Ursusa, w 80. występował jako obrońca w procesach działaczy opozycyjnych m.in. Bronisława Geremka, Leszka Moczulskiego. Był też jednym z pełnomocników oskarżycieli posiłkowych w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki. Mowa końcowa, jaką wygłosił w tym procesie, weszła do kanonów prawniczej sztuki oratorskiej. Po 1989 r. Wende był senatorem i posłem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności a także sędzią Trybunału Stanu.
Nagroda im. Edwarda Wende przyznawana jest przez Fundację dla Polski. Patronat nad nagroda sprawuje "Rzeczpospolita", w redakcji tego dziennika odbyła się czwartkowa uroczystość.
Stanisław Mikke laureatem nagrody im. Edwarda Wende
Stanisław Mikke, wybitny adwokat i działacz społeczny, jedna z ofiar katastrofy smoleńskiej, został pośmiertnie uhonorowany nagrodą im. Edwarda Wende, przyznawaną za dokonania na polu krzewienia kultury prawa - ogłoszono w czwartek.