Zespół ds. Specjalnych Stref Ekonomicznych Ernst & Young przygotował kompleksowe opracowanie „Prawne i podatkowe aspekty prowadzenia działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych”. Książka jest kompendium wiedzy na temat reguł rządzących udzielaniem pomocy w SSE oraz praktycznym przewodnikiem ułatwiającym poruszanie się w obszarze specjalnych stref ekonomicznych. Publikacja przeznaczona jest zarówno dla tych, którzy na co dzień rozliczają działalność w Strefach, jak również dla przyszłych nowych inwestorów.
Specjalne Strefy Ekonomiczne, których celem jest stymulowanie rozwoju przemysłu i usług w wielu sektorach gospodarki, są istotnym narzędziem optymalizacji podatkowej. Odpowiednio reinwestowane oszczędności mogą przyczyniać się do uzyskania i umocnienia przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. Książka przedstawia historię powstania SSE, w przejrzysty i jasny sposób omawia procedurę wchodzenia do SSE, szczegółowo analizuje aspekty dotyczące poprawnego rozliczania działalności prowadzonej w strefach. Co więcej, porusza także kwestie kontroli działalności strefowej oraz wyjaśnia zasady związane z korzystaniem z ulg w SSE.
Warto podkreślić, iż jest to pierwsza w Polsce tak kompleksowa pozycja, obejmująca najistotniejsze zagadnienia związane z korzystaniem z ulg podatkowych w SSE. "Uznaliśmy, że tylko połączenie wątków regulacyjnych, podatkowych i prawnych, a także szczegółowe odniesienie się do sposobu rozliczeń prowadzonych w ramach działalności w SSE da czytelnikom przekrojową wiedzę na temat funkcjonowania tej szeroko stosowanej w ostatnich latach zachęty inwestycyjnej" – mówi Agnieszka Tałasiewicz, Partner w dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young, redaktor publikacji. Przyznaje również, iż temat SSE będzie ważny dla inwestorów co najmniej przez najbliższe 15 lat. Strefy będą funkcjonować do 2020 roku, a potem jeszcze przez kolejne lata. Do momentu przedawnienia zobowiązań podatkowych prawidłowość rozliczeń będzie kontrolowana przez uprawnione organy. To daje bardzo istotną perspektywę czasową – zwłaszcza, jeśli porówna się pomoc publiczną otrzymywaną w ramach SSE do wsparcia z funduszy strukturalnych, których spektakularne sukcesy obecnie obserwujemy, ale które przestaną być tak istotnym elementem polskiego krajobrazu inwestycyjnego już po 2013 roku. To uzasadnia, dlaczego książka ukazuje się akurat teraz.
Współautorzy, m.in. Joanna Sztefko, Agnieszka Skręt-Bednarz i Adam Allen, Menedżerowie w dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young, wskazują, iż znajomość tematów poruszanych w publikacji pomoże i ułatwi każdemu inwestorowi sprawnie korzystać z ulg podatkowych w SSE.