Tak orzekł Sąd Okręgowy w Sieradzu w wyroku z dnia 27 stycznia 2015 r., sygn. akt I C 312/12.
Państwo S. wnieśli pozew, w którym domagali się zakazania pozwanemu Ś. prowadzenia działalności gospodarczej w postaci hotelu oraz zasądzenia po 10.000 złotych dla każdego z nich z tytułu zadośćuczynienia. Sąd ustalił, że małżeństwo S. oraz Ś. są sąsiadami. Od 1999 r. Ś. na swojej nieruchomości prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której prowadzi hotel, restauracje, przygotowywanie i dostarczanie żywności oraz działalność rozrywkową, jak np. organizowanie imprez okolicznościowych i wesel. Od 2007 r. prowadzona działalność zaczęła być uciążliwa dla rodziny S., a od 2010 r. z powodu zakłócania ciszy nocnej powodowie zaczęli regularnie wzywać Policję. Uczestnicy zabaw organizowanych na sąsiednich nieruchomościach i goście hotelowi zachowywali się niestosownie, małżeństwu S. przeszkadzały ich krzyki, śpiewy, załatwianie potrzeb fizjologicznych na ich nieruchomości, wyrzucanie pustych butelek na ich teren. Szczególnie uciążliwa była głośna muzyka, słyszana w domu państwa S. nawet przy zamkniętych drzwiach i oknach. Utrzymująca się nieprzyjemna sytuacja negatywnie wpłynęła na zdrowie małżonków do tego stopnia, że stwierdzono u nich zaburzenia mające charakter nerwicowy i powstałe z związku z długotrwałym narażeniem na zakłócanie snu nocnego.
Sąd częściowo uwzględnił pozew. Zauważył, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Właściciel, który wykonuje swoje prawo własności, często oddziałuje jednocześnie na nieruchomość sąsiednią. Oddziaływania takie nazywa się immisjami, które są dopuszczalne o ile wynikają z normalnej eksploatacji nieruchomości, na której umiejscowione jest źródło zakłóceń, zgodnie z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem oraz nie naruszają normalnej eksploatacji nieruchomości doznającej zakłóceń zgodnie z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem. Są to elastyczne kryteria, które pozwalają brać pod uwagę wiele różnorodnych okoliczności. Sąd zauważył, że o ile właściciel każdej nieruchomości powinien znosić naturalną obecność na nieruchomości sąsiedniej innych osób, które korzystają z pojazdów, wchodzą do budynków, prowadzą rozmowy, o tyle w rozpatrywanej sprawie niestosowne zachowanie gości hotelowych należy potraktować jako eksces. Permanentne zakłócenia ciszy, a co za tym idzie odpoczynku nocnego jednoznacznie godzą we wskazane dobro osobiste powodów.
Mając powyższe na uwadze Sąd zasądził na rzecz małżeństwa po 10.000 zł tytułem zadośćuczynienia oraz zakazał Ś. organizowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w budynku położonym najbliżej działki powodów imprez okolicznościowych z towarzyszeniem muzyki.
Sygnatura akt: I C 312/12
Źródło: orzeczenia.ms.gov.pl,
SO: sąsiadom należy się zadośćuczynienie za zbyt głośną muzykę
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.