Bizneswoman Magdalena S-M. zawarła w grudniu 2005 roku umowę na dofinansowanie ze środków unijnych z Wrocławską Agencją Rozwoju Regionalnego. Środki były potrzebne na uruchomienie kawiarenki letniej z ogródkiem. Inwestycja została wykonana, a pieniądze wypłacone. W 2009 roku skontrolowano jednoosobowa firmę i okazało się, że beneficjentka wbrew umowie nie zatrudniła pracowników, a ponadto nie wymieniła wyposażenia, a co najważniejsze - z dotacji skorzystał nie ten podmiot, który był wymieniony w umowie. Skorzystała spółka cywilna, która była właścicielem nieruchomości.
Wobec takiej sytuacji Agencja wypowiedziała umowę Magdalenie S-M. i zażądała zwrotu dotacji wraz z odsetkami, czyli 189 tys. zł.
Magdalena S-M. miała uiścić kwotę dofinansowania w ciągu miesiąca zaś odsetki liczone były od 20 lutego 2007 roku. Z tą decyzją nie zgodziła się beneficjentka, więc Agencja wniosła pozew do sądu.
Sąd Okręgowy w wyroku z 6 grudnia 2012 r. uznał, że pozwana nie spełniła warunków umowy i zasądził od niej żądaną kwotę. Apelacja pozwanej została oddalona. Z wyjątkiem odsetek naliczonych nie od zgłoszenia roszczenia, ale od daty przekazania pomocy publicznej.
Ponadto Sąd Apelacyjny stwierdził, że część odsetek się przedawniła.
Od tego wyroku skargę kasacyjną złożyła Agencja twierdząc, że sąd źle zinterpretował sposób liczenia odsetek.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok w części i nakazał pobranie odsetek od zaległości głównej od 30 grudnia 2008 r., czyli trzy lata od daty złożenia pozwu. Wynika to z przepisu, który mówi, że termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz
roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata (art.118 kc).
SN podkreślił, że odsetki w umowie cywilno-prawnej, którą była pomoc publiczna dla mikroprzedsiębiorcy liczą się nie jak zaległości
podatkowe, ale według kodeksu cywilnego, a roszczenie przedawnia się po trzech latach od chwili złożenia pozwu (art.118 kc).
Pozwana miała obowiązek zwrotu dotacji, gdyż przyznano ją osobie fizycznej, a wydała środki spółka cywilna: Magdalena S.-M.spółka cywilna córki z ojcem.
Sygnatura akt V CSK 421/13, wyrok z 18 czerwca 2014 r.
SN: złamanie warunków umowy powoduje zwrot dotacji
Odsetki w umowie o dotacje unijne dla mikroprzedsiębiorcy liczą się nie jak zaległości podatkowe, ale według kodeksu cywilnego, a roszczenie przedawnia się po trzech latach od chwili złożenia pozwu - stwierdził Sąd Najwyższy.