Ryszard J. członek zarządu spółki akcyjnej wystąpił do sądu przeciwko W. Holdingowi Nieruchomości S.A. o zapłatę 84 tys. zł tytułem wynagrodzenia za lata 2006-2008. Pozwana spółka odmówiła wypłaty powołując się na dwuletni termin przedawnienia roszczenia. Sąd w I instancji w październiku 2012 r. uwzględnił roszczenie członka zarządu w całości. W tym wypadku walne zgromadzenie ustaliło wynagrodzenie. Natomiast art. 751 kc nie ma tu zastosowania. Według tego przepisu z upływem lat dwóch przedawniają się roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujący osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju. Sąd przyjął, że obowiązuje w tym wypadku 3 letni okres przedawnienia z art.118 kc (”termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata ).
Sąd II instancji powziął wątpliwości, czy można stosować do członków zarządu przepisy o dotyczące świadczenie usług, umów zlecenia, czy można go potraktować jako świadczenie okresowe?
Sąd Najwyższy 30 stycznia br podjął uchwałę, według której termin przedawnienia roszczeń członka zarządu spółki o wynagrodzenie określa art. 118 kc.
Jak wyjaśniała sędzia Irena Gromska-Szuster Sąd Najwyższy uznał, że stosunek łączący członka rady nadzorczej ze spółką akcyjną jest stosunkiem kompensującym. Dlatego należy stosować ogólne reguły zapisane w art. 118 kc.
- Nadal nie wiemy, czy okres przedawnienia roszczeń dla członka rady nadzorczej to 3 czy 10 lat - mówił po ogłoszeniu uchwały przedstawiciel powoda radca prawny Grzegorz Mroziński. - Rada nadzorcza spółki może zbierać się ad hoc, według ustalonego harmonogramu, a wynagrodzenie może w ogóle nie być przyznane jej członkom. Moim zdaniem obowiązuje 10 letni termin wygaśnięcia roszczenia o wynagrodzenie - dodał Mroziński.
Sygnatura akt III CZP 104/13, uchwała trzech sędziów z 30 stycznia 2014 r.
SN: za pracę członka zarządu trzeba zapłacić
Sąd Najwyższy uznał, że stosunek łączący członka rady nadzorczej ze spółką akcyjną jest stosunkiem kompensującym, przedawnia się na zasadach ogólnych - po 3 latach w sprawach gospodarczych i 10 lat dla innych roszczeń.