Przewodniczący Komisji Antoni Macierewicz opublikował w Monitorze Polskim (nr 11 z dnia 16 lutego 2007 r. poz. 110) informacje o żołnierzach i pracownikach WSI oraz osobach niebędących żołnierzami oraz pracownikami WSI w sytuacji, gdy nie zostały spełnione przesłanki ustawowe upoważniające do upublicznienia danych tych osób.
Prokuratura uznała, że Antoni Macierewicz jako szef Komisji Weryfikacyjnej nie był funkcjonariuszem publicznym, bo był jedynie "osobą pełniącą funkcję publiczną". A Komisja Weryfikacyjna nie była instytucją państwową, której szef podlega odpowiedzialności z art. 231 Kk, lecz "innym organem państwowym", powołanym na mocy ustawy do załatwienia konkretnej sprawy.
Postanowienie o umorzeniu śledztwa, liczące ponad 100 stron, jest nieprawomocne. Kilkunastu pokrzywdzonych (m.in. szefowie ITI, Polsatu, kilku dziennikarzy i oficerów służb) może się od niego odwołać. Więcej>>Seremet o umorzeniu...
Sąd Okręgowy spytał SN, jak należy rozumieć wyrażenia „inny organ państwowy” oraz „inna instytucja państwowa” i jaki jest wzajemny zakres obu tych pojęć.
A także, czy przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej powołanej ustawą z 9 czerwca 2006 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego jest funkcjonariuszem państowym.

(Sygn. akt I KZP 19/14).