Problem powstał w spółdzielni Mieszkaniowo-Lokatorskiej "Zorza" w Myślenicach. Trzech współwłaścicieli mieszkania nie chciało udostępnić lokalu w celu przeprowadzenia remontu rur centralnego ogrzewania. Drugim etapem prac miała być budowa kotłowni. Powód ich sprzeciwu: lokatorom nie podobał się sposób zarządzania spółdzielnia, w której dochodziło do nadużyć.
Sprawa trafiła do sądu. Skarżącą była spółdzielnia, która domagała się sądowego nakazania lokatorom udostępnienia mieszkania. Sędziowie jednak woleli zapytać Sąd Najwyższy, czy mają tu zastosowanie przepisy prawa spółdzielczego, które pozwalają na podjecie samodzielnej decyzji, czy przepisy kodeksu cywilnego nakazujące przy czynnościach przekraczających zwykły zarząd zapytać o zgodę wszystkich współwłaścicieli. W praktyce należałoby mieć pisemne potwierdzenie 2,5 tys,. osób, a to nie tylko utrudniałby przeprowadzanie remontów, ale w ogóle paraliżowałoby wszelkie prace. Warto zaznaczyć, ze spółdzielnia na ten cel wzięła kredyt w wysokości 3 mln 300 tys. zł.
Sąd Okręgowy w Krakowie powziął wątpliwość, którą sformułował następujaco: czy sprawowany przez spółdzielnię zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni uprawnia spółdzielnię do samodzielnego podejmowania decyzji także w zakresie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu czy też potrzebne jest pozyskiwanie przez spółdzielnię zgody każdego z współwłaścicieli zgodnie z art. 199 k.c.?
Sąd Najwyższy 27 marca br. podjął uchwałę, w której stwierdził, że spółdzielnia mieszkaniowa może samodzielnie dokonać czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną.
Wniosek - spółdzielnia mieszkaniowa nie musi mieć zgody wszystkich właścicieli lokali. SN nie uzasadnił uchwały ustnie, pisemne uzasadnienie nastąpi w terminie trzech miesięcy.
Sygnatura akt III CZP 122/13, uchwała 3 sędziów z 27 marca 2014 r.
SN: nie trzeba pytać wszystkich lokatorów spółdzielni o zgodę na remont
Źródło: iStock
Spółdzielnia mieszkaniowa może samodzielnie dokonać czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, w tym także duże remonty - stwierdził Sąd Najwyższy w czwartek 27 marca, w uchwale trzech sędziów.