Małżeństwo Arkadiusz i Anna S. w 2006 r. zawarli z bankiem ( teraz - Bank Zachodni WBK) umowę kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich. Wartość kredytu wynosiła ok.190 tys. zł. Przy czym w zakresie stosowanych kursów indeksacji umowa odsyłała do przyszłych tabel kursowych banku-kredytodawcy. Powodowie żądali uznania za niedozwolone postanowień umowy kredytu zawartej z bankiem, odnoszących się do sposobu przeliczania jego spłaty, według tabeli kursu w przeliczeniu na franki szwajcarskie. Klienci powołali się na art. 385(1) kc.
Czytaj też>>Zadłużeni we frankach mogą wystąpić o....
Sąd Okręgowy w O. wyrokiem z 26 kwietnia 2012 r. uwzględnił powództwo.
Na skutek apelacji pozwanego banku, Sąd Apelacyjny 20 listopada 2012 r. zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że powództwo oddalił oraz zasądził od powodów na rzecz pozwanego kwotę 2700 zł jako koszty procesu. Sąd przyjął, że kwestie różnicy kursów uregulowała ustawa spreadowa. Natomiast, jeśli idzie o raty spłacone wcześniej, to kredytobiorcy powinni określić, jaki kurs ma być zastosowany i dlaczego, oraz zażądać zwrotu różnicy.
Jakie skutki ma ustawa antyspreadowa?
W tej sprawie Sąd Najwyższy już raz się wypowiedział w wyroku z 23 października 2013 r. ( sygn. akt IV CSK 142/13). SN stwierdził wówczas, że Sąd Apelacyjny nie orzekł co do tego, jakie skutki ustawa nowelizująca prawo bankowe, która weszła w życie z dniem 26 sierpnia 2011 r., wywiera w stosunku do części kredytu już spłaconego.
Sprawa wróciła do Sądu Apelacyjnego, który orzekł, że powodowie nie mają interesu prawnego w ustaleniu bezskuteczności klauzuli indeksacyjnej, gdyż przysługuje im roszczenie o zawarcie aneksu konkretyzującego kurs indeksacji – co do rat jeszcze niezapłaconych. Nowe przepisy prawa bankowego regulujące problem spreadów ( czyli różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna walut ) - nie mają zastosowania do rat już zapłaconych, ale do przyszłych rat odsetkowych ( art. 69 ust. 2 pkt.4a).
SN: aneksy do umowy na przyszłe raty
Sąd Najwyższy 19 marca br. oddalił skargę kasacyjną powodów. Jak wyjaśniał orzeczenie sędzia Jacek Grela słusznie Sąd Apelacyjny stwierdził, że skarżący nie mają interesu prawnego, gdyż ustawa - prawo bankowe nie obejmowała spłaconych rat, ale przyszłe części kredytu. Co do spłaconych - były zastosowane konkretne klauzule, i w ten sposób usunięto ich niejasność. Czy były te przeliczniki sprawiedliwe, to jest inna sprawa. Obecnie nie ma możliwości usunięcia niedozwolonych klauzul, dotyczących spłaconych rat kredytu.
Jednak osoby, które czują się pokrzywdzone warunkami kredytu, mogą podpisywać z bankiem aneksy do umowy, dotyczące przyszłych spłat.
SN jednak nie ocenia jakości tych przeliczeń walutowych.
Sygnatura akt IV CSK 362/14, wyrok z 19 marca 2015 r.