W ubiegłym roku wpłynęło do SN 10 tys. 223 sprawy, czyli o tysiąc sto spraw więcej niż w 2009 roku, w tym 6 549 kasacji i skarg kasacyjnych. Najwięcej skarg z wniesiono do Izby Cywilnej, najmniej do Izby Wojskowej. Najważniejsze uchwały dotyczyły spraw europejskich. SN rozpoznał łącznie 9 567 (w 2009 r. – 9 025), w tym 6 018 skarg kasacyjnych i kasacji (w 2009 r. – 5 764) oraz 1 353 zażaleń (w 2009 r. – 1 024).
Karta pojazdu i aresztowania
Szczególnie istotne znaczenie miała uchwała Izby Cywilnej, zawierająca odpowiedź na pytanie, czy ostateczny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym stwierdzono naruszenie prawa do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez sąd, zagwarantowanego w art. 6 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, stanowi podstawę wznowienia postępowania cywilnego.
W uchwale dotyczącej wykładni przepisów ustawy o usługach turystycznych Sąd Najwyższy wskazał, że implementacja dyrektywy Rady Unii Europejskiej do prawa polskiego w formie ustawy oznacza obowiązek takiej wykładni ustawy, która jest zgodna z dyrektywą, a jeżeli dyrektywa była poddana wykładni Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z tą wykładnią. Do prawa Unii Europejskiej odwoływano się także w kontekście odpowiedzialności odszkodowawczej państwa (samorządu terytorialnego) za nakładanie i pobieranie opłaty za kartę pojazdu.
W 2010 roku po raz pierwszy skład orzekający Izby Karnej zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o rozpatrzenie pytania o charakterze prejudycjalnym. Warto również wskazać na wyrok, w którym stwierdzono, że norma art. 5 ust. 5 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności ma charakter normy samowykonalnej, a nakazem wynikającym z niej dla każdego organu państwa, a więc i sądu, jest przyznanie prawa do odszkodowania dla każdego, kto został pokrzywdzony przez niezgodne z Konwencją zatrzymanie lub aresztowanie.
Konieczność uwzględniania prawa europejskiego, w tym Unii Europejskiej wy-stępowała również w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. W szczególności należy wskazać na liczne sprawy dotyczące roszczeń lekarzy związanych z pełnieniem dyżurów medycznych, jak i podlegania ubezpieczeniu społecznemu pracowników migrujących w obrębie Unii Europejskiej.
Telekomunikacja i zwolnienie od kosztów
Zapadło również ważne rozstrzygnięcie, będące następstwem skierowania pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sąd Najwyższy uznał, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej musi uwzględniać interes operatora oraz interes abonentów, oceniając, czy pobierana przez przedsiębiorcę opłata jest zgodna z art. 71 Prawa telekomunikacyjnego.
Doniosłe społecznie zagadnienie dotyczące roszczeń regresowych było przedmiotem uchwały pełnego składu Izby Cywilnej. Istota zagadnienia sprowadzała się do rozstrzygnięcia, czy Skarbowi Państwa, który wypłacił policjantowi uposażenie, m. in. w razie choroby, przysługuje roszczenie o zwrot tego uposażenia od sprawy wypadku. Pełny skład Izby udzielił odpowiedzi negatywnej