Senatorowie proponują, aby do zarządzania częściami wspólnymi nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej stosować przepisy ustawy o własności lokali.
Przepis art. 27 ust. 2 ustawy nie wskazuje wprost czy zarząd, o którym w nim mowa, obejmuje tylko czynności zwykłego zarządu czy również czynności przekraczające ten zakres, co jak wskazują przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych jest źródłem wątpliwości interpretacyjnych, a w konsekwencji sporów sądowych.
Pojawiają się również wątpliwości dotyczące tego, czy do wykonywania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli , czy zgoda większości współwłaścicieli (zgodnie z art. 22 ust. 2 i art. 23 ust. 2 ustawy o własności lokali), czy też spółdzielnie mieszkaniowe są uprawnione do samodzielnego wykonywania zarządu również w przypadku czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.
Zagadnienie to było przedmiotem rozstrzygnięć sądów administracyjnych. Orzecznictwo w tym zakresie jest niejednolite. Zasadnicze znaczenie ma uchwała składu siedmiu sędziów
Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 listopada 2012 r.( II OPS 2/12), w której swierdzono, że zarząd uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólna na cele budowlane bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali wyłącznie w zakresie eksploatacji i utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej.
Senat: zgoda większości przy uchwałach przekraczających zwykły zarząd
Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ma na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących zarządzania nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni.