Ustawa ma ułatwiać przekształcanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
Pierwszą poprawkę zgłosiły połączone komisje samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz gospodarki narodowej. Dotyczy ona uchylenia zapisu o możliwości rozłożenia na raty podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste.
Ustawa zakłada, że w sytuacji, gdy roczna opłata za użytkowanie wieczyste zostanie podniesiona ponad dwukrotnie wówczas spłatę podwyżki można rozłożyć na trzy lata.
,,Uważam, że ta poprawka jest zbyt daleko idąca. Mam nadzieję, że taka likwidacja amortyzacji podwyżki (...) nie przejdzie w Sejmie - powiedział PAP poseł sprawozdawca Stanisław Huskowski (PO).
Drugą poprawkę zgłoszono na posiedzeniu komisji praw człowieka, praworządności i petycji.
Zgodnie z ustawą, z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Zgłoszona poprawka dotyczy tego, aby wystarczyło 25 proc. udziałów.
Trzeba zbadać, czy taki zapis nie będzie sprzeczny z Kodeksem cywilnym - powiedział PAP poseł Huskowski.
Ustawa poszerza grono podmiotów, które będą mogły ubiegać się o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotychczas przysługiwało ono tylko tym, którzy dysponowali mieszkaniami i gruntami przeznaczonymi na cele rolne. Teraz będą mieli do tego prawo ci, którzy o to wystąpią, pod warunkiem, że dysponują prawem do użytkowania wieczystego co najmniej od sześciu lat i po wniesieniu opłaty uwłaszczeniowej.
Wykluczenia mają dotyczyć m.in. cudzoziemców, działkowców oraz sytuacji, gdy grunt użytkowany jest przez podmioty będące własnością gminy lub skarbu państwa.
Autorzy ustawy chcą, aby w przypadku nieruchomości wielorodzinnych do uwłaszczenia wystarczył wniosek większości, a nie - jak do tej pory - wszystkich lokatorów. Uniemożliwiało to złożenie wniosku o uwłaszczenie np. w sytuacji, gdy któryś z lokatorów wyjechał za granicę lub zmarł i nie zostawił testamentu.