Autorka projektu jest posłanka i adwokat Małgorzata Wasserman. Celem projektu  jest  bardziej elastyczny i mniej sformalizowany sposób naboru na stanowiska urzędnicze.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu " obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej będzie  następowało w drodze powołania przez uprawnione organy. Umożliwi to sprawne zatrudnienie na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej osób spełniających wymagania przewidziane dla tych stanowisk w ustawie o służbie cywilnej, a przy tym posiadających wykształcenie, umiejętności i predyspozycje dostosowane do aktualnych potrzeb urzędu". Z tym, że osoby zajmujące wyższe stanowiska w służbie cywilnej nie będą objęte ocenami okresowymi.
Według projektu szefa służby cywilnej będzie powoływał prezes Rady Ministrów. Taka osoba  nie może być skazana prawomocnym wyrokiem orzekającym zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w urzędach organów władzy publicznej lub pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. A ponadto nie może należeć do partii politycznej.
Co więcej  przewiduje się możliwość powołania na stanowisko Szefa Służby Cywilnej i jego zastępcy osób niebędących urzędnikami służby cywilnej.
Powołanie i odwołanie Szefa Służby Cywilnej będzie mogło nastąpić w każdym czasie.
Przeniesienie urzędnika służby cywilnej oraz pracownika służby cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości, na jego wniosek lub za jego zgodą, może nastąpić w każdym czasie.
Przeniesienia dokonuje dyrektor generalny urzędu, w którym urzędnik lub pracownik służby cywilnej ma być zatrudniony, w porozumieniu z dyrektorem generalnym urzędu, w którym dotychczas jest zatrudniony. Dyrektor generalny urzędu będzie mógł zawiesić urzędnika służby cywilnej oraz pracownika służby cywilnej w pełnieniu obowiązków, jeżeli zostało wszczęte przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne lub karne.
W projekcie proponuje się zniesienie Rady Służby Cywilnej, - zdaniem projektodawcy - co będzie m. in. skutkowało uproszczeniem sposobu powoływania i odwoływania Szefa Służby Cywilnej i jego zastępców.
 

Proponuje się także, aby wynagrodzenie osób zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej  składało  się  z  wynagrodzenia  zasadniczego,  dodatku  funkcyjnego  i  dodatku  za wieloletnią  pracę,  przy  czym  wynagrodzenie  zasadnicze  i  dodatek  funkcyjny  ustala  się z zastosowaniem mnożników kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej

Projekt odesłano do Biura Analiz Sejmowych. Ustawa zacznie obowiązywać w 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Dowiedz się więcej z książki
Zatrudnianie w administracji publicznej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł