Artykuł 63 ustawy zasadniczej stanowi, że "Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej."
Prawo do składania skarg i wniosków zostało uregulowane w dziale VIII Kpa, zaś prawo do składania petycji, nie doczekało się dotąd odrębnej ustawy, między innymi dlatego, że różnice między wnioskiem i petycją są mało wyraziste, często wręcz utożsamiano z sobą te instytucje. Dopiero Senat VII kadencji wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych doszedł do wniosku, że prawo petycji jest odrębnym prawem, różnym od skarg i wniosków i podjął pracę nad projektem ustawy regulującym instytucję petycji. Prace te zostały przerwane na skutek zasady dyskontynuacji i musiały być wznowione w obecnej kadencji.
Senacki projekt zakłada między innymi, że przedmiotem petycji może być żądanie ustanowienia lub zmiany przepisów prawa, co stanowić może uzupełnienie prawa inicjatywy ustawodawczej obywateli. Petycję będzie mogła wnieść osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, a także grupa tych osób. Adresatem petycji będzie mógł być organ władzy publicznej, a także organizacja lub instytucja społeczna, wykonująca zadania zlecone z zakresu administracji publicznej. Petycję będzie można złożyć w interesie publicznym, podmiotów ją składających lub podmiotów trzecich za ich zgodą.
Źródło: www.sejm.gov.pl