Jutro, tj. 30 marca br. na plenarnym posiedzeniu Sejm zajmie się poselkim projektem zmiany ustawy Prawo łowieckie.
Projekt dotyczy fundamentalnych zmian w zakresie odpowiedzialności za szkody łowieckie wyrządzane przez pięć podstawowych gatunków zwierząt łownych. Przewiduje przeniesienie odpowiedzialności w zakresie wypłaty odszkodowania na skarb państwa, reprezentowany przez właściwego wojewodę.
Biorąc pod uwagę narastający w ostatnich latach problem szkód łowieckich w rolnictwie oraz wielokrotnie podnoszone postulaty środowiska rolniczego w tej sprawie, należy uznać włączenie odpowiedzialności skarbu państwa za te szkody jako kierunek słuszny i dający nadzieję na złagodzenie problemu ekonomicznego szkód łowieckich - - piszą w opinii członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych .
Jednak jak zauważa Krajowa Rada projekt nie odnosi się w żadnym stopniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego
z 10 lipca 2014 r. w związku z zapisem o tworzeniu obwodów łowieckich oraz naruszeniem konstytucyjnego prawa własności.
Związek Powiatów Polskich także pozytywnie odnosi się do uregulowania zasad dochodzenia odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną. Zastrzeżenia budzi propozycja, aby wniosek o dokonanie oględzin oszacowanie szkód był składany do wójta, który następnie przekazywałby ten wniosek do właściwego wojewody. Proponowana
regulacja przedłuży całe postępowanie czyniąc z urzędu gminy swoisty punkt wysyłkowy.
W tym kontekście wątpliwości może budzić także dalsze postępowanie w przypadku braków formalnych wniosku oraz trybu ich uzupełniania.
Dowiedz się więcej z książki | |
Poszukiwanie dowodów przestępstw gospodarczych
|