Do 28 sierpnia trwać będą wakacje parlamentarne posłów. Pierwsze posiedzenie zaplanowane jest na 29 i 30 sierpninia. W tym roku posłowie uchwalili 73 ustawy i 51 uchwał.
Parlamentarzyści zasłużyli na wypoczynek, ale nie wszyscy. Bilans legislacyjny tej kadencji Sejmu wygląda imponująco. Do 31 lipca od wyborów (listopad 2011 r.) uchwalono 78 ustaw ( w 2012 r. – 73 ustawy). A rozpatrzono 231 projektów, w tym 80 uchwał. 51 z nich przyjęto.

Ponadto odbyło się 952 posiedzeń komisji stałych, co świadczy o wielkiej pracy posłów poza posiedzeniami.
Na uchwalenie czeka ok. 300 projektów ustaw. Jeśli chodzi o ich tematykę to przeważają projekty zmian w prawie i procedurze karnej (10). Nowelizacji wymaga też samorząd terytorialny i sprawy społeczne – po osiem projektów. W kolejce czeka też 6 projektów podatkowych i związanych z nauką i oświatą.

Najbardziej wymowni posłowie
Posłowie zabierali głos 8 tys. razy na posiedzeniach plenarnych. Najaktywniejszym mówcą był poseł Romuald Ajchler z SLD – 160 wystąpień, po nim plasuje się Piotr Chmielowski z RP– 139 , na trzecim miejscu jest Zbigniew Kuźmiuk z PiS – wypowiadał się 134 razy.
W pierwszej dwudziestce najbardziej elokwentnych posłów nie ma ani jednego posła z PO.
Najmniej mówili Julia Pitera i Tomasz Tomaszkiewicz z PO.

Najbardziej dociekliwi
Pierwsze miejsce zajęła w tej kategorii Anna Elżbieta Sobecka z PiS, Złożyła ona bowiem w ciągu dziewięciu miesięcy pracy Sejmu 295 interpelacji. A ogółem wniesiono ich aż 7 tys. Nie dorównał posłance Kazimierz Moskal (Pis) z 235 interpelacjami i Jan Warzecha (PiS), który składał 215 razy interpelacje.
Obok posłów opozycji aktywny w tej dziedzinie był pos. Abraham Godson z partii rządzącej, wypytując ministrów – 205 razy.

Najbardziej kompetentni

Kompetencja w Sejmie to przede wszystkim znajomość prawa i umiejętność prezentowania stanowisk merytorycznych. Do tego grona zaliczają się posłowie-sprawozadwcy projektów, najczęściej przewodniczący komisji i przedstawiciele Sejmu przed Trybunałem Konstytucyjnym
Najczęściej sprawozdawcami byli Stanisław Huskowski – 8 razy, Jerzy Kozdroń -7 razy, Sławomir Neumann – 7 razy. Wszyscy z PO.
Przed Trybunałem bronił racji parlamentu głównie Witold Pahl – 22 razy, Wojciech Szarama – 20 razy i Jerzy Kozdroń – 18 razy.

Sumienni i mniej obowiązkowi
Rzetelność poselska o także udział w głosowaniach. Na wszystkich było tylko 15 posłów, w tym Małgorzata Kidawa-Błońska i Munyama Killan.
Jeden raz lub dwa opuścili głosowania: Anna Sobecka, Marian Błaszczak, Marcin Święcicki, Janusz Dzięcioł, Stefan Niesiołowski, Rafał Grupiński, Cezary Grabarczyk, Adam Szejnfeld i Jarosław Sellin.
Największym nieobecnym był Grzegorz Napieralski ( udział w 55 proc. głosowań)

Źródło; Sejm RP