- Same, nawet najlepsze i skuteczne przepisy nie zadziałają bez zmian systemowych - mówił Zbigniew Miczek, sędzia Sądu Okręgowego w Tarnowie. - Część spraw nie nadaje się do mediacji, na przykład żądanie zapłaty na podstawie faktury.
Sędzia podkreśla, że zachętą dla pełnomocników do podjęcia mediacji powinien być art. 109 par. 2 kpc w nowym brzmieniu, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Stanowi on, że "przy ustalaniu wysokości kosztów poniesionych przez stronę reprezentowaną przez pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym, sąd bierze pod uwagę niezbędny nakład pracy pełnomocnika oraz czynności podjęte przez niego w sprawie, w tym czynności podjęte w celu polubownego rozwiązania sporu, również przed wniesieniem pozwu, a także charakter sprawy i wkład pełnomocnika w przyczynienie się do jej wyjaśnienia i rozstrzygnięcia."
Sędzia Stanisław Feliga z Sądu Okręgowego w Warszawie podkreśla, że jeśli strona zawrze ugodę, to koszty mogą być mniejsze niż zasądzone przez sąd po wydaniu wyroku. Sędziowie często uprzedzają strony o konsekwencjach finansowych braku ugody. To nie jest wcale grzeczność sądu, to jego obowiązek.
Czytaj więcej>> Sędziowie coraz przychylniejsi..
Sędziowie zachęcają do mediacji coraz śmielej
Gdyby każdy z sędziów z mojego wydziału oddał co siódmą sprawę do mediacji ze swego referatu, to do mediatorzy mieliby 6 tys. spraw do załatwienia. Mediatorzy nie są w stanie przeprowadzić takiej operacji - twierdzi sędzia Wiktor Piber, z SO w Warszawie .