Swoje wątpliwości sędziowie wskazują w opinii do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Nowela ma wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję notarialnego nakazu zapłaty, który byłby alternatywą wobec obowiązku wnoszenia sprawy do sądu. Nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności nadawaną przez notariusza ma być tytułem wykonawczym przeciwko dłużnikowi.
W kwestii zaskarżenia nadania klauzuli wykonalności projekt odsyła do art. 83 Prawa o notariacie, według którego sprawę rozpozna sąd okręgowy na rozprawie.
W obecnym stanie prawnym sąd rozpoznający zażalenie lub skargę na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności bada jedynie dokumenty - podkreślają sędziowie i sugerują, by ustawodawca zmodyfikował projekt tak, aby umożliwić sądowi rozpoznanie sprawy na posiedzeniu.
"Projekt przewiduje, że w razie przejścia uprawnień lub obowiązków z notarialnego nakazu, klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko innej osobie niż wskazana w nakazie nada sąd. Nie jest dostatecznie uzasadnione odstępstwo od zasady, że sądem właściwym w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności jest sąd właściwości ogólnej dłużnika" - dodają.