Sejm wraz z ustawą obniżającą powszechny wiek emerytalny zmienia ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych w zakresie wieku emerytalnego sędziów. Według nowelizacji, którą dzisiaj tj. 9 grudnia br. ma się zająć Sejm sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65 roku życia, chyba że nie później niż na sześć miesięcy przed ukończeniemtego wieku oświadczy ministrowi sprawiedliwości wolę dalszego zajmowania stanowiska. Sędzia będzie miał obowiązek przedstawienia zaświadczenie stwierdzającego, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego, wydane na zasadach określonych dla kandydata na stanowisko sędziowskie.
Ponadto sędziemu, który został przeniesiony w stan spoczynku, w razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych, przysługuje do czasu osiągnięcia wieku 65 lat uposażenie w wysokości wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku. W tym wypadku sędzia otrzyma jednorazową odprawę z chwilą osiągnięcia wieku 65 lat.
Przepisy przejściowe umożliwiają też złożenie przez prokuratorów wniosku dotyczącego dalszego zajmowania stanowiska (w przypadku prokuratorów wojskowych jednostek prokuratury, będących oficerami – oświadczenia w tej sprawie) i zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pełnienia obowiązków w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Taki sam okres na złożenie dokumentów będą mieć prokuratorzy oraz prokuratorzy wojskowych jednostek prokuratury, będący oficerami, którym w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, do ukończenia 65 roku życia, pozostało mniej niż 6 miesięcy.
Dowiedz się więcej z książki | |
Krajowa Rada Sądownictwa. Komentarz
|