Powodem wszczęcia sprawy dyscyplinarnej było umorzenie sprawy przeciwko prokurator nadzorującej śledztwo dotyczące Amber Gold. Obwiniony sędzia Rutkiewicz uznał, że Izba Dyscyplinarna nie uchyliła skutecznie immunitetu prokurator i umorzył postępowanie. Podstawą prawną takiego werdyktu był wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Sędziego Rutkiewicza zawieszono na miesiąc.. Jak twierdzi Stowarzyszenie Sędziów Iustitia, zawieszenie sędziego jest jawnym i z premedytacją złamaniem zabezpieczenia TSUE z 14 lipca 2021 roku.
Podstawą był art. 130 ustawy Prawo o ustrojów sądów powszechnych. Według tego przepisu, jeżeli sędziego zatrzymano z powodu schwytania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa umyślnego albo jeżeli ze względu na rodzaj czynu dokonanego przez sędziego powaga sądu lub istotne interesy służby wymagają natychmiastowego odsunięcia go od wykonywania obowiązków służbowych, prezes sądu albo Minister Sprawiedliwości mogą zarządzić natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego aż do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny, nie dłużej niż miesiąc.
Sędzia podważa status Izby
W tej sprawie w składzie sędziowskim orzekali: Małgorzata Bednarek, Jarosław Duś, a także - ławnik Marek Sławomir Molczyk
Maciej Rutkiewicz to sędzia z 18-letnim stażem pracy. Status Izby Dyscyplinarnej podważył w poniedziałek 8 listopada 2021 roku.
Izba Dyscyplinarna SN nadal pracuje, mimo nałożenia na polski rząd kary 1 mln euro dziennie. Obecnie z tego tytułu należności urosły do 41 mln euro - przypomniał Piotr Gąciarek ze SSP Iustitia.
Czytaj: Izba Dyscyplinarna SN nie wstrzymuje orzekania, mimo milionowych kar>>
Sygnatura akt I DO 16/21, postanowienie z 14 grudnia 2021 r.