Przemysław Radzik jest sędzią Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, obecnie delegowanym przez ministra sprawiedliwości do Sądu Okręgowego w Warszawie. Sędzia Anna Bator-Ciesielska odmówiła orzekania razem z nim, w związku z pojawianiem się jego nazwiska w doniesieniach medialnych dotyczących afery hejterskiej organizowanej przez grupę sędziów pracujących lub współpracujących z Ministerstwem Sprawiedliwości. Termin rozprawy w sprawie karnej w związku z tym został przełożony.
Czytaj:
Hejt przeciw sędziom - dymisja wiceministra Piebiaka>>
RPO: Ten rzecznik nie wyjaśni sprawy hejtu wobec sędziów>>
Cena promocyjna: 103.2 zł
|
Cena regularna: 129 zł
|
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Cena promocyjna: 103.2 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Pytanie o nieskazitelny charakter sędziego
Swoją decyzję sędzia motywowała tym, że nie może z nim razem sądzić sprawy o rozbój, bo są wątpliwości co do jego niezależności i nieskazitelnego charakteru, który musi mieć sędzia. Sędzia Przemysław Redzik zareagował na tę decyzję oświadczeniem, że od chwili objęcia funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych jest "podmiotem zorganizowanej nagonki medialnej oraz ataków części środowiska sędziowskiego, wyrażających się w licznych uchwałach samorządu sędziowskiego, zniesławiających i znieważających, publicznych wypowiedziach członków stowarzyszeń sędziowskich oraz niespotykanej fali hejtu internetowego". I dodał, że działania sędzi Anny Bator-Ciesielskiej są pozbawione faktycznych i prawnych podstaw oraz stanowiło wyraz anarchizowania państwa, który może prowadzić do arbitralnego uniemożliwiania wykonywania obowiązków służbowych „niewygodnym” sędziom, a zatem godzić w przynależny im przymiot niezawisłości orzeczniczej.
- Informuję, że w dniu dzisiejszym zarządziłem o podjęciu czynności wyjaśniających, przewidzianych w art. 114 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 52 z 2019 r.) zmierzających do ustalenia, czy postępowanie Anny Bator – Ciesielskiej, sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące sposobu procedowania, oświadczeń i podejmowanych przez nią decyzji w trakcie rozprawy odwoławczej w dniu 30 sierpnia 2019 r ., w sprawie X Ka 645/19 tego Sądu, mogło stanowić o wyczerpaniu przez nią znamion przewinień dyscyplinarnych z art. 107 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych - napisał rzecznik w opublikowanym 3 września br. komunikacie.
Czytaj w LEX:
Postępowanie dyscyplinarne sędziego - strony, ich uprawnienia i obowiązki >
Pytanie do TSUE o delegowanie sędziów
Sędzia Anna Bator-Ciesielska poinformowała w związku z tą sprawą, że wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem prawnym czy delegowanie przez ministra sprawiedliwości sędziów do orzekania w innych sądach nie narusza prawa unijnego, szczególnie w kontekście niezawisłości sędziowskiej. - Bo ministerstwo sprawiedliwości takie decyzje podejmuje bez kontroli, a same decyzje mogą być arbitralne. Są obawy, że takie regulacje mogą wpływać na niezależność sędziów - argumentuje sędzia.
- W moim przekonaniu, tego rodzaju działania SSO Anny Bator-Ciesielskiej stanowiły rażące naruszenie konstytucyjnej zasady trójpodziału władz i zasady legalizmu, a w dalszej kolejności stanowiły o kwestionowaniu ustawowego prawa Ministra Sprawiedliwości do delegowania sędziego do sądu wyższej instancji - napisał w oświadczeniu sędzia Przemysław Radzik.
Cena promocyjna: 103.2 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.